A educa elevii să fie activi împotriva violenței înseamnă a preveni!

A educa elevii să fie activi împotriva violenței înseamnă a preveni!
Au participat 145 de elevi și preșcolari
În ziua de 17 martie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară împreună cu polițiști din cadrul Biroului de Proximitate au desfășurat activități preventiv-informative, la Școala Gimnazială P.H. Zangopol Buzău.
Polițiștii le-au adus la cunoștință elevilor metodele de prevenire a bullyingului/cyberbullyingului și a infracțiunilor cu violență.
Prin realizarea acestor activități s-a urmărit dezvoltarea capacității de identificare de către elevi a diferitelor tipuri de violență și sensibilizarea acestora privind consecințele actelor de violență. A educa elevii să fie activi împotriva violenței înseamnă a preveni, a diminua sau chiar a stopa acest fenomen nedorit.
Polițiștii au vizitat preșcolarii Grădiniței cu Program Prelungit nr.18 Buzău. Preșcolarii au fost învățați de către polițiști regulile de circulație pe care trebuie să le respecte în drum către școală și că un comportament preventiv îi va ține departe de accidentele rutiere.
La aceste activități au participat 145 de elevi și preșcolari.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










