Zona târgurilor şi a pieţelor agroalimentare în atenţia poliţiştilor din Smeeni

Zona târgurilor şi a pieţelor agroalimentare în atenţia poliţiştilor din Smeeni
Opt sancțiuni aplicate în urma acţiunilor în zona târgurilor şi a pieţelor agroalimentare
Sâmbătă dimineaţa, în intervalul orar 08.00 - 12.00, efectivele Secţiei de poliţie rurală Smeeni, împreună cu jandarmi şi reprezentanţi ai Direcţiei Sanitare Veterniare şi pentru Siguranţa Alimentelor, au desfăşurat acţiuni în zona târgurilor şi a pieţelor agroalimentare.
Poliţiştii au avut în vedere atât prevenirea activităţilor comerciale ilicite, dar şi a altor fapte antisociale ce s-ar putea produce pe fondul aglomeraţiei specifice. Au fost efectuate verificări la societăţi comerciale şi la persoane fizice autorizate. pentru neregulile constatate au fost aplicate 8 sancţiuni contravenţionale, dintre care 5 la H.G.984/2005 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la normele sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor şi 3 pentru abateri prevăzute de Legea 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială.
Valoarea totală a sancţiunilor a fost de 3200 de lei.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News










