Zona târgurilor şi a pieţelor agroalimentare în atenţia poliţiştilor

Zona târgurilor şi a pieţelor agroalimentare în atenţia poliţiştilor
Transportau în vederea comercializării păsări, respectiv ovine, fără respectarea reglementărilor legale
Duminică dimineaţa, în intervalul orar 09.00 - 12.00, efectivele Poliţiei municipiului Buzău şi de la Secţia de poliţie rurală Pogoanele au desfăşurat acţiuni în zona târgurilor şi a pieţelor agroalimentare. Poliţiştii au avut în vedere prevenirea activităţilor comerciale ilicite, dar şi a faptelor antisociale ce s-ar putea produce pe fondul aglomeraţiei specifice.
Efectivele angrenate în acţiune au acţionat pe principalele artere de circulaţie şi în puncte obligatorii de trecere, concomitent cu filtrele rutiere instituite pentru depistarea conducătorilor auto care nu respectă prevederile Codului Rutier.
În total, au fost legitimate peste 120 de persoane şi au fost verificate 35 de societăţi comerciale şi persoane fizice autorizate care îşi desfăşurau activitatea în zonele verificate.
Printre persoanele sancţionate se numără şi doi şoferi, din Buzău şi Tulcea, ale căror autoutilitare au fost oprite pentru control de poliţişti în Luciu şi Ruşeţu. În cazul acestora, s-a constatat că transportau în vederea comercializării păsări, respectiv ovine, fără respectarea reglementărilor legale. Protagoniştii au fost sancţionaţi contravenţional, conform competenţelor.
Pentru neregulile constatate au fost aplicate în total 46 de sancţiuni contravenţionale la Legea nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, Legea 145/2014 pentru stabilirea unor măsuri reglementare a pieţei produselor din sectorul agricol, HG 984/2005 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la normele sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor, Legea 132/2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto şi la O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice.
Valoarea totală a amenzilor aplicate a fost de peste 16500 de lei.
În activităţi au fost angrenaţi atât jandarmi, cât şi reprezentanţi ai Direcţiei Sanitare Veterinare şi Pentru Siguranţa Alimentelor Buzău.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 09:16 - Ora 10:00 - Protest pașnic în fața CNA, după suspendarea licenței Realitatea Plus. Forțele de ordine sunt deja mobilizate în jurul instituției
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











