Un tânăr de 26 de ani victimă a coronavirusului

Un tânăr de 26 de ani victimă a coronavirusului
28 de cazuri noi de infectări în județul Buzău
Tânăr de 26 de ani, din Pogoanele, pe lista celor uciși de SARS CoV-2. Este cea mai tânără victimă a coronavirusului de până acum din județul Buzău. În ultimele 24 de ore, 28 de buzoieni au fost confirmați cu COVID-19, pacienții având vârste cuprinse între 3 și 85 de ani.
Tânărul s-a prezentat la Spitalul Județean Buzău cu simptomatologie respiratorie severă. A fost testat și confirmat cu SARS CoV-2 în 14 februarie și a fost transferat la Spitalul Rm.Sărat. Starea sa generală s-a agravat rapid astfel că trei zile mai târziu, a fost transferat de urgență, intubat, la Spitalul Matei Balș din Capitală. Nici medicii de aici nu au reușit să-l stabilizeze pe buzoian astfel că acesta a decedat duminică, după aproape o lună de chin. Bărbatul suferea de hipertensiune arteriala, diabet zaharat de tip 1 și obezitate. De asemenea, pe raportul autorităților de sănătate publică, la diagnostic, apare în cazul tânărului ”Sepsis sever plurimicrobian”. Cu alte cuvinte, tânărul a făcut septicemie, însă nu se cunosc în acest moment împrejurările în care buzoianul a ajuns în această situație.
Astăzi, 22 martie 2021, situația epidemiologică la nivelul județului Buzău se prezintă astfel:Număr persoane confirmate pozitiv Covid-19 de la începutul pandemiei: 10320Număr persoane vindecate Covid-19 de la începutul pandemiei: 9496Numărul total de decese Covid-19 de la începutul pandemiei: 280Număr persoane în carantină la domiciliu: 774Număr persoane aflate în izolare la domiciliu: 380
În județul Buzău localitatea Bozioru se menține în scenariul roșu. Municipiul Buzău și alte 11 localități sunt în scenariul galben.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

