Actualitate· 2 min citire

Poliţiştii au aplicat 97 de sancţiuni contravenţionale la regimul circulaţiei pe drumurile publice

13 apr. 2022, 18:20
Actualizat: 13 apr. 2022, 18:20
Poliţiştii au aplicat 97 de sancţiuni contravenţionale la regimul circulaţiei pe drumurile publice

Poliţiştii au aplicat 97 de sancţiuni contravenţionale la regimul circulaţiei pe drumurile publice

Articol scris de Realitatea de Buzau

Poliţiştii au consiliat 40 de pietoni, biciclişti şi căruţaşi

În ultimele 24 de ore, poliţiştii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău au continuat activităţile de combatere a indisciplinei în trafic, ca urmare a neregulilor constatate fiind aplicate 97 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 35.000 de lei.

Ieri, în intervalul, poliţiştii rutieri au organizat şi desfăşurat o acţiune ce a avut ca scop prevenirea accidentelor, disciplinarea şi responsabilizarea pietonilor, a bicicliştilor şi căruţaşilor. În urma activităţilor, poliţiştii au consiliat 40 de pietoni, biciclişti şi căruţaşi.

Pentru că nu au respectat regimul legal de viteză, 36 de conducători auto au fost sancţionaţi de poliţişti, iar 5 dintre ei au predat permisele pentru 90 de zile. Cea mai mare viteză – 160 km/h a fost înregistrată de aparatul radar în cazul unui focșănean de 40 de ani, depistat la volanul autoturismului pe DN2E85, în afara localităţii Costești.

Poliţiştii au mai aplicat sancţiuni contravenţionale în cazul conducătorilor auto şi pentru neutilizarea centurii de siguranţă (10), pentru conducerea autovehiculelor cu diferite defecţiuni tehnice (7), dar şi pentru alte abateri în trafic (10).

Poliţiştii au reţinut alte 17 permise de conducere pentru neacordarea priorității de trecere pietonilor aflaţi regulamentar în traversarea drumului şi autovehiculelor ce rulau pe drumul prioritar și pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

De asemenea, polițiștii au întocmit un dosar penal unui bărbat de 53 de ani, din oraș Nehoiu, pentru sâvărșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără a deține permis de conducere și refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.


Sursa: Realitatea de Buzau

Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News