Circa 3700 de elevi din județul Buzău învață în sistem online

Circa 3700 de elevi din județul Buzău învață în sistem online
Sunt asigurate teste pentru elevi și personal
Nu mai puțin de 153 de clase și circa 3700 de elevi din județul Buzău au fost trimiși acasă după apariția unor cazuri de COVID fie în rândul copiilor, fie al cadrelor didactice.
La Buzău, numărul claselor care trec în on-line crește de la o zi la alta. Conform celor mai recente raportări, la Buzău figurează ca învățând on-line 153 de clase, adică în jur de 3700 de copii. Ei au fost trimiși acasă după apariția unor cazuri de COVID în rândul colectivităților școlare. Inspectorul școlar general al IȘJ Buzău, Ionel Meiroșu a spus că din aproximativ 5000 de chestionare, și-au exprimat intenția de vaccinare 160 de părinți.
”Avem 900 de elevi care sunt vaccinați de la sfârșitul anului școlar trecut, dar și începutul acestui an, și aici ne referim în special la cei peste 18 ani, dar 160 de acorduri de vaccinare sunt foarte puține. E drept că sunt în jur de 3000 de nehotărâți, deci, care nu au spus nu, diferența fiind cei care au respins ideea în totalitate. Nu cred că sunt problema elevii, este problema părinților, pentru că nu elevii sunt responsabili de sănătatea părinților sau a bunicilor, ci mi se pare mie că e puțin cam invers.”, a declarat șeful IȘJ Buzău la Focus TV.
În ceea ce privește testarea, inspectorul școlar general a spus că sunt asigurate teste pentru elevi și personal.
”În urma discuțiilor și colaborării foarte bune cu DSP-ul, specialiști care au fost întotdeauna deschiși și receptivi, au fost asigurate și testele și testările de fiecare dată când s-a impus, mă refer la situațiile mai numeroase care se înregistrează, de exemplu, la Școala 11, la Liceul Pedagogic.”, a declarat Ionel Meiroșu.
Astăzi, 6 octombrie, elevii și profesorii care nu sunt în online au revenit la școală, după ce, ieri, au avut liber de ziua Ziua Educației.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










