Substanțele folosite în legumicultură, în atenția polițiștilor

M4110013 copy
Poliţiştii din cadrul Biroului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase au desfăşurat activităţi pe linia verificării modului în care sunt respectate prevederile legale în domeniul produselor de protecţie a plantelor şi a îngrăşămintelor chimice.
Au fost efectuate verificări la societăţile ce deţin astfel de produse de pe raza comunelor Ulmeni, Săhăteni şi Săgeata, ocazie cu care s-a constatat că administratorul unei societăţi comerciale de pe raza comunei Săgeata – un tânăr de 27 de ani nu a respectat normele în vigoare în ceea ce priveşte 50 de litri de produse de protecţie a plantelor ce aveau termenul de valabilitate expirat.În cauză se continuă cercetările sub aspectul comiterii infracţiunii de „neluarea măsurilor de eliminare totală a substanţelor şi preparatelor periculoase care au devenit deşeuri” faptă prevăzută şi pedepsită de O.U.G. nr.195/2005
privind protecţia mediului.
De asemenea, pe perioada desfăşurării acţiunii au fost aplicate alte trei sancţiuni contravenţionale conform aceluiaşi act normativ.Acţiunile au fost organizate în cadrul planului naţional „Fitos I 2019”.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News














