Șase şoferi au rămas fără permis, iar altor patru conducători auto le-au fost ridicate certificatele de înmatriculare ale maşinilor

Șase şoferi au rămas fără permis, iar altor patru conducători auto le-au fost ridicate certificatele de înmatriculare ale maşinilor
Acţiune cu efective mărite în municipiul Buzău
În noaptea de 13 spre 14 mai a.c., în intervalul orar 22.00 – 04.00, poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău au organizat şi executat o razie pe linia prevenirii şi combaterii faptelor comise cu violenţă, a actelor de tulburare a ordinii şi liniştii publice în zona localurilor şi unităţilor de alimentaţie publică, prevenirea şi combaterea abaterilor la regimul circulaţiei rutiere şi scoaterea din trafic a conducătorilor auto aflaţi sub influenţa băuturilor alcoolice, în cadrul activităţilor fiind efectuate verificări şi cu privire la modul de asigurare cu pază a mai multor obiective din municipiul Buzău.
De asemenea, acţiunea a vizat şi zona de competenţă a secţiilor de poliţie arondate Poliţiei municipiului Buzău - Mărăcineni, Beceni, Berca, Merei, Costeşti.
În cadrul acţiunii au fost constituite dispozitive de scotocire şi control care au acţionat în zona unităţilor de alimentaţie publică din diferite zone ale municipiului cu privire la care existau date că funcţionează pe timpul nopţii pentru prevenirea actelor de tulburare a ordinii şi liniştii publice ce s-ar putea produce pe fondul consumului de băuturi alcoolice, fiind legitimate peste 300 de persoane.
Totodată, s-a acţionat pentru siguranţa traficului rutier, fiind oprite pentru control 271 de autovehicule. 182 de conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, respectiv drugtest, 6 şoferi au rămas fără permis, iar altor patru conducători auto le-au fost ridicate certificatele de înmatriculare ale maşinilor.
Astfel au fost aplicate 54 de sancțiuni contravenționale, toate pentru abateri prevăzute de O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice. Valoarea totală a amenzilor aplicate a fost de peste 12.600 de lei.
De asemenea, au fost constatate şase infracţiuni în flagrant delict, tot la regimul rutier: conducerea unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice, conducerea unui autovehicul neînmatriculat, conducerea unui autovehicul fără a poseda permis de conducere.
Au fost angrenaţi în activităţile desfăşurate poliţişti din structurile de investigaţii criminale, ordine publică, proximitate, investigarea fraudelor, poliţie rutieră şi arme, explozivi şi substanţe periculoase și luptători de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale.
La activităţi au participat şi reprezentanţi ai Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Buzău şi Direcţiei de Poliţie Locală Buzău.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











