Sancțiuni la regimul silvic aplicate de polițiștii buzoieni

Sancțiuni la regimul silvic aplicate de polițiștii buzoieni
Poliţiştii au luat măsura sancţionării contravenţionale
În ziua de 14 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secţiei de poliţie rurală Cislău, în timp ce desfăşurau activităţi de competenţă, au depistat un localnic, în vârstă de 42 de ani, din Chiojdu, în timp ce transporta cu un atelaj hipo material lemnos de esenţă răşinoase, fără a avea documente de provenienţă şi transport.
Tot ieri, poliţiştii au verificat instalaţiile de, debitare a materialului lemnos din zona de competenţă. În urma controlului la unul dintre operatorii economici de profil, poliţiştii au descoperit peste 5 metri cubi de material lemnos, din speciile brad şi pin. Reprezentantul societăţii nu a putut prezenta poliţiştilor documentele de provenienţă pentru lemnul depozitat.
Poliţiştii Secţiei de poliţie rurală Grebănu au depistat un tânăr localnic, în vârstă de 26 de ani, din Topliceni, în timp ce transporta cu atelajul hipo, în afara cadrului legal, lemn de foc de esenţă salcâm, fără a poseda documente legale de provenienţă.
Față de toate persoanele, poliţiştii au luat măsura sancţionării contravenţionale conform Legii 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, în cuantum total de 12.000 de lei, iar materialul lemnos transportat ilegal a fost predat reprezentanţilor silvici.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 11:48 - Iranul ridică tensiunea: avertisment dur pentru navele militare după negocierile ratate cu SUA
- 10:57 - Nicușor Dan, mesaj de Paște pentru români: „Binele poate vindeca o societate”
- 10:02 - Donald Trump: „Nu contează acordul cu Iranul. America câștigă oricum”
- 08:40 - Blocaj în negocierile cu Iranul: JD Vance spune că Teheranul a refuzat compromisurile propuse de SUA
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











