MINISTERUL AGRICULTURII AMÂNĂ PROIECTUL DE PLAFONARE A ADAOSULUI COMERCIAL

MINISTERUL AGRICULTURII AMÂNĂ PROIECTUL DE PLAFONARE A ADAOSULUI COMERCIAL
Ministerul Agriculturii amână proiectul controversat de plafonare a adaosului comercial pentru produsele alimentare procesate.
Ministerul Agriculturii amână proiectul controversat de plafonare a adaosului comercial pentru produsele alimentare procesate.
Ministerul Agriculturii a decis să amâne controversatul proiect de ordonanță care prevedea plafonarea adaosului comercial la maximum 20% pentru zeci de mii de produse alimentare procesate în România. În schimb, intenționează să înființeze un comitet de monitorizare a prețurilor, au spus surse familiarizate cu problema pentru G4Food.
G4Food a publicat, în premieră, draftul de proiect de OUG care viza plafonarea adaosului comercial pentru produsele procesate, dar Ministerul Agriculturii nu a lansat oficial în dezbatere publică proiectul respectiv. În urma unei discuții care a avut loc, miercuri după-amiază, la sediul Ministerului Agriculturii – la care au participat reprezentanți din industria alimentară și oficiali din agricultură – s-a decis amânarea proiectului de ordonanță care prevedea plafonarea adaosului comercial la maximum 20% pentru zeci de mii de produse alimentare procesate în România.
În locul plafonării, conform unor surse consultate de G4Food, se va înființa un comitet de monitorizare a prețurilor, până pe data de 31 decembrie. Acest comitet – care va fi condus de secretarul de stat Aurel Simion – va include procesatori și comercianți, precum și reprezentanți din Ministerul Agriculturii și de la Consiliul Concurenței.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 21:35 - Negocieri pentru un nou proiect energetic în Marea Neagră: Naftogaz discută cu OMV Petrom dezvoltarea unui zăcământ de gaze
- 20:25 - Tensiuni între SUA și Europa: Trump cere implicare militară în Strâmtoarea Ormuz și lansează un avertisment dur
- 19:41 - Bolojan bagă PNL în ședință, acasă la Iohannis, ca să vadă dacă liberalii mai rămân la guvernare sau nu
- 18:54 - Premierul Belgiei, Bart De Wever, consideră că Uniunea Europeană ar trebui să își normalizeze relațiile cu Rusia pentru a putea avea din nou acces la energie la prețuri mai mici.
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











