Buzoian de 22 de ani infectat a doua oară cu COVID-19

Buzoian de 22 de ani infectat a doua oară cu COVID-19
La vaccinare mai sunt mai puțin de 500 de locuri libere pentru programare
Un buzoian de 22 de ani care a avut COVID-19 la începutul lunii noiembrie 2020, a primit vestea că are din nou virusul. La cinci luni de la primul diagnostic, el a început să se simtă rău şi a mers să se testeze la un laborator privat.
Rezultatul a venit pe 11 martie 2021 arată că tânărul este, din nou, infectat cu SARS-CoV-2. Buzoianul este în izolare la domiciliu, iar Direcţia de Sănătate Publică Buzău urmează să facă o anchetă epidemiologică în cazul său.
Aproape 35.000 de buzoieni deja s-au imunizat împotriva noului coronavirus, iar cererea este în continuă creştere. O arată cifrele privind programările, în timp real, de pe platforma vaccinare-covid.gov.ro, unde Buzăul apare în zona galbenă, adică mai are disponibile mai puţin de 500 de locuri pentru vaccinarea anti-Covid.
Buzoienii se mai pot programa doar într-un singur centru din municipiul Buzău unde, în prezent, imunizarea se face cu serul AstraZeneca. Este vorba despre centrul amenajat în clădirea de pe bulevardul Nicolae Bălcescu. Acolo, astăzi dimineață, potrivit situaţiei prezentate pe platforma de programări, mai erau disponibile 487 de locuri.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










