SCM Gloria Buzău a continuat seria victoriilor în Liga Florilor și rămâne singura echipă cu maxim de puncte după 5 etape în urma victoriei obținute în deplasarea de la Zalău, unde a câștigat, scor 24-30 (11-14), meciul cu echipa lui Gheorghe Tadici.

Buzăul a deschis scorul la primul atac, prin Iuganu și a făcut 0-2 în minutul 4, după golul marcat de Petrovic. În minutul 8 Iuganu a marcat de la 7 metri, pentru 2-5. Ilyna a dus diferența la 4 goluri, scor 3-7 în minutul 12. La jumătatea primei reprize Gloria avea cinci goluri avans, scor 4-9. În minutul 25 Burlachenko a marcat pentru 9-14, iar până la pauză doar Zalăul a mai marcat de două ori, prin Vrabie și Stamin și scorul la pauză a fost 11-14.

Zalăul a continuat seria bună cu care a încheiat prima repriză și a marcat primele 3 goluri ale părții secunde și în minutul 32 au egalat la 14. Iuganu a marcat în minutul 33 pentru 14-15, dar Mihart a egalat din nou. În minutul 37 Mihart a transformat o aruncare de la 7 metri și Zalăul a trecut pentru prima dată în avantaj, scor 17-16. Ilyina a marcat pentru 17-17, apoi Mihart a ratat o aruncare de la 7 metri, aruncând peste poarta apărată de Batinovic. Buzăul a preluat din nou conducerea în minutul 39, după golul marcat de Blazevic și tot ea a dus Buzăul la 3 goluri, 17-20, în minutul 41. În minutul 43 Marin a readus Zalăul la un gol în spatele Buzăului, scor 19-20.

Harabagiu, Moroianu și Blazevic au marcat pentru Gloria și profitând și de faptul că Stamin a ratat o aruncare de la 7 metri pentru Zalău, diferența pe tabelă s-a mărit la 4 goluri, scor 19-23 în minutul 47.În minutul 49 Ilyina a mărit avansul buzoiencelor la 5 goluri, scor 20-25. În minutul 55 Zalăul a redus handicapul la 3 goluri, scor 22-25. Iuganu a marcat apoi de la 7 metri, 22-26 în minutul 55, Buzăul reușind să înscrie după 6 minute fără gol marcat. După de Toth a marcat de la 7 metri pentru 24-28, Gloria a mai marcat de două ori până la final, prin Vasileuskaya și Blazevic și a câștigat la Zalău cu 24-30.

Pentru Gloria Buzău au marcat: Iuganu -11 goluri, Harabagiu -6, Blazevic -4, Petrovic -3, Ilyina -2, Burlacenko -2, Vasileuskaya -1, Moroianu -1.

Pentru HC Zalău au marcat: Mihart -10, Lazic -3, Toth -2, Prycop -2, Vrabie -2, Marin -2, Bujor -1, Stamin -1, Mărginean -1.

Gloria Buzău este lider în Liga Florilor, cu 15 puncte, iar HC Zalău are doar 3 puncte după 5 etape și ocupă locul 12. În etapa a VI-a, Gloria Buzău va juca pe teren propriu cu SCM Rm. Vâlcea, iar HC Zalău va merge la București, pentru meciul cu Rapid.