15 centre de vaccinare vor fi funcționale, în județul Buzău, pentru cea de-a 3-a etapă a campaniei

15 centre de vaccinare vor fi funcționale, în județul Buzău, pentru cea de-a 3-a etapă a campaniei
Până pe 12 ianuarie când ar trebui ca DSP Buzău să emită avizele de funcționare
Amenajarea centrelor de vaccinare pentru a doua etapă de imunizare trebuie să fie gata până pe 12 ianuarie pentru ca toate punctele să primească avizul Direcției de Sănătate Publică. În urma verificărilor efectuate la cele 18 centre propuse inițial, nu toate au corespuns cu realitatea, motiv pentru care s-a trecut la un nou plan. Clădirile neconforme și care erau imposibil de amenajat într-un timp atât de scurt, cu cheltuieli mici, au fost retrase de pe lista locațiilor pretabile pentru înființarea centrelor de vaccinare. Astfel, Buzăul va începe vaccinarea celor peste 90.000 de persoane care reprezintă doar cei cu vârsta de peste 65 de ani din județul Buzău, la care se adaugă angajații din instituțiile de risc, în doar 15 centre și nu 18 , câte au fost stabilite inițial.
La nivelul Instituției Prefectului Județului Buzău, în vederea unei bune organizări a noilor centre, a avut loc ședința de lucru cu reprezentanții IPJ, IJJ, ISU, MApN și DSP.
”Împreună am clarificat ultimele detalii pentru funcționarea centrelor, urmare a verificărilor colegilor de la Direcția de Sănătate Publică Buzău efectuate în cele 15 unități de vaccinare distribuite la nivelul județului astfel: 5 în municipiul Buzău și câte o unitate de vaccinare în localitățile Râmnicu Sărat, Pogoanele, Nehoiu, Pătârlagele, Vadu Pașii, Vernești, Berca, Pârscov, Smeeni, Merei” a spus Adina Moiseanu, coordonatorul campaniei de vaccinare din județul Buzău.
Toate aceste centre trebuie să fie gata până pe 12 ianuarie când ar trebui ca DSP Buzău să emită avizele de funcționare, astfel ca pe 15 ianuarie să poată demara vaccinarea.
Totuși, nu se știe care va fi sursa de finanțare, însă se pare că vor fi găsite soluții locale urmând ca în momentul aprobării finanțării să fie achiziționate și restul materialelor de care mai este nevoie pentru fiecare locație.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 17:04 - Ministrul Sănătății anunță controale fără precedent
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:18 - Interdicție pentru copiii sub 15 ani pe rețelele de socializare
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











