Video: Grenadă descoperită de specialiștii pe linie de arme, explozivi și substanțe periculoase la domiciliul unui buzoian
Video: Grenadă descoperită de specialiștii pe linie de arme, explozivi și substanțe periculoase la domiciliul unui buzoian
Percheziții domiciliare pe raza comunei Mărăcineni
Marți, 26 ianuarie, specialiștii pe linie de arme, explozivi și substanțe periculoase, respectiv luptători de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratelor de Poliție Județene Buzău și Prahova, au pus în executare 3 mandate de percheziție domiciliară, pe raza comunei Mărăcineni, din județul Buzău, la domiciliul unui bărbat bănuit de deținerea unor materii explozive în afara cadrului legal.
Perchezițiile au fost desfășurate în baza mandatelor emise de către Tribunalul Buzău.
Cu ocazia efectuării perchezițiilor, a fost identificată o grenadă defensivă (de exercițiu) care avea atașat de corpul grenadei un capac (în locul focosului) de exercițiu, prevăzut cu pârghie, inel și șplint. Grenada a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor și a fost predată către Compartimentul Pirotehnic al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova.
La activități a fost folosit și câinele de detectare-semnalare explozibili, de asemenea din cadrul structurii anterior menționate.
În cauză, s-a dispus continuarea urmăririi penale față de tânărul de 31 de ani, din Mărăcineni, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „nerespectarea regimului materiilor explozive”, faptă prevăzută și pedepsita de art. 346, alin. 1 din Codul Penal.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:58 - Sindicatul Europol acuză Poliția Română că a încălcat legea prin numiri succesive la conducerea Direcției de Ordine Publică
- 18:41 - Cristian Rizea: Declarații despre presupuse presiuni după intervenția din Parlamentul European
- 17:26 - Prima reacție a ministrului Culturii, după ce a fost înregistrat înjurând interesul național: ”Cineva dorește să mă discrediteze”-VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News













