Actualitate· 2 min citire

Un prahovean care ar fi şantajat o tânără din Buzău cu publicarea unor fotografii intime

12 mar. 2022, 09:59
Actualizat: 12 mar. 2022, 09:59
Un prahovean care ar fi şantajat o tânără din Buzău cu publicarea unor fotografii intime

Un prahovean care ar fi şantajat o tânără din Buzău cu publicarea unor fotografii intime

Articol scris de Realitatea de Buzau

Bărbatul a fost arestat preventiv

În urma probatoriului administrat de poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău, instanţa a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a unui tânăr în vârstă de 28 de ani, din Prahova, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de şantaj.

Din cercetări a reieşit că, în perioada la începutul lunii februarie a.c., a acostat pe internet, prin intermediul unei platforme de socializare, o tânără în vârstă de 20 de ani, din Chiojdu, judeţul Buzău, şi, după ce ar fi determinat-o să-i trimită mai multe fotografii în ipostaze intime, ar fi şantajat-o. Pentru a nu face publice fotografiile, bărbatul ar fi pretins de la aceasta bani şi întreţinerea de relaţii sexuale.

”În ziua de 9 martie a.c., în baza autorizaţiei emise de Judecătoria Buzău şi cu sprijunul poliţiştilor prahoveni, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale au efectuat o percheziţie domiciliară la imobilul tânărului, de unde au ridicat mai multe medii de stocare în vederea continuării cercetărilor.

De asemenea, în baza mandatului de aducere, bănuitul a fost condus la sediul Poliţiei, împotriva acestuia fiind luată măsura reţinerii pentru 24 de ore.

Ulterior, judecătorul de drepturi şi libertăţi a dispus emiterea mandatului de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele prahoveanului, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de şantaj” au precizat reprezentanții IPJ Buzău.


Sursa: Realitatea de Buzau

Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate