O șoferiță în vârstă de 19 ani, din Suceava, a fost prinsă pe DN2-E85, în Limpeziș, în timp ce rula cu 134 km/h

O șoferiță în vârstă de 19 ani, din Suceava, a fost prinsă pe DN2-E85, în Limpeziș, în timp ce rula cu 134 km/h
Polițiștii buzoieni au sancționat 13 şoferi care nu au purtat centura de siguranţă
În ziua de 25 aprilie a.c., poliţiştii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău au continuat activităţile de combatere a indisciplinei în trafic, au aplicat 130 de sancţiuni contravenţionale şi au reţinut 20 de permise de conducere ca urmare a abaterilor rutiere constatate.
Ieri, în urma activităţilor desfăşurate pentru reducerea consecințelor evenimentelor rutiere ce s-ar putea produce pe fondul utilizării telefonului la volan, dar și pentru conștientizarea necesității portului centurii de siguranţă, au fost sancţionaţi 13 şoferi care nu au purtat centura de siguranţă şi alţi 5 care au utilizat telefonul mobil fără dispozitiv de tip mâini libere.
Aparatele radar amplasateau înregistrat 56 de autovehicule ce se deplasau cu viteze mai mari decât limitele maxime admise, iar împotriva a 11 conducători auto s-a luat pe lângă sancţiunea contravenţională şi măsura complementară a reţinerii permisului de conducere pentru următoarele 90, respectiv 120 de zile.
Cele mai mari viteze în localitate au fost adjudecate de către un şofer de 44 de ani, din București și o conducătoare auto de 19 ani, din Suceava, ce rulau pe DN2E85, în localitățile Mihăilești, respectiv Limpeziș cu viteze de 140 km/h, respectiv 134 km/h.
Alte 9 permise de conducere au fost reţinute pentru conducerea unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice, pentru efectuarea unor depăşiri neregulamentare, pentru neacordare de prioritate şi pentru nerespectarea semnificaţiei culorii roşii a semaforului.
Sancţiuni contravenţionale au mai fost aplicate şoferilor care au circulat cu autoturisme ce prezentau defecţiuni tehnice (5), dar şi 14 sancţiuni pentru alte abateri în trafic.
Valoarea totală a sancţiunilor aplicate este de peste 41.000 de lei.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










