Florian Coldea a ajuns din nou în fața anchetatorilor

Florian Coldea a ajuns din nou în fața anchetatorilor
Generalul a refuzat să răspundă întrebărilor presei
Generalul Florian Coldea a ajuns pentru a doua oară la secția de Poliție, pentru a semna controlul judiciar, măsura preventivă impusă pentru 60 de zile. La ieșirea, generalul a refuzat să răspundă întrebărilor punctuale legate de acuzațiile ce i se aduc, afirmând că ancheta este în derulare și instituțiile statului trebuie să-și spună opinia. Coldea nu și-a depus cauțiunea de 500.000 de lei pe care trebuie să o plătească după ce a fost plasat sub control judiciar.
„Am totală încredere în justiție. Nu fac alte comentarii până la finalizarea anchetei. Respect poziția presei de a afla informații, dar pentru moment vă rog să mă înțelegeți. (...) Vă asigur că o să transmit un punct de vedere coerent când o să vedem despre ce este vorba”, a afirmat Coldea la plecarea de la sediul poliției din localitatea Voluntari, pe raza căreia are domiciliu.
Generalul Florian Coldea nu și-a depus cauțiunea de 500.000 de lei pe care trebuie să o plăteasacă după plasarea sub control judiciar. Cert este că generalul ar putea să-și plătească cauțiunea cu banii pe care îi face în aproximativ o lună. Fostul general s-a îmbogățit abia după ce s-a retras din fruntea SRI.
CUM S-A ÎMBOGĂȚIT FLORIAN COLDEA DUPĂ CE S-A RETRAS DIN SERVICII
De plată: cauțiune de 500.000 de lei
2023
- Strategic Sys SRL a avut o cifră de afaceri de 6,1 milioane lei
- profit de 5,7 milioane lei cu 4 angajați – 475.000 de lei/lună (poate plăti cauțiunea într-o lună din afacerile sale)
- o rată a profitabilității de 93,5%
2022
- compania avut o cifră de afaceri de 2,9 milioane lei
- profit de 2,7 milioane lei
- rată a profitabilității de 93%
2021
- compania a avut o cifra de afaceri de 4,48 milioane de lei
- profit de 4,3 milioane de lei
SURSA: REALITATEA PLUS
CUM TRĂIA FLORIAN COLDEA ÎN PERIOADA CÂND LUCRA IN SERVICII
- potrivit declarației de avere nu avea terenuri sau mașini
- locuia într-o casă de 120 de mp și avea un apartament pe care îl închiria cu 600 de lei pe lună
- avea un credit de 55.000 de euro
- ultimul salariu încasat a fost de 11.000 de lei net
- soția sa lucra tot la SRI și câștiga 9.000 lei net
Sursa: Declarație de avere
Citește și:
- 09:21 - Accident grav pe E581, la limita județelor Galați și Vaslui: un autocar s-a răsturnat, 15 victime, dintre care una decedată
- 09:14 - Război Orientul Mijlociu. Trump anunță o posibilă retragere parțială a trupelor americane din Orientul Mijlociu, în timp ce războiul Israel-Iran escaladează - LIVE TEXT
- 07:39 - Război Orientul Mijlociu. Regiunea Golfului, sub presiune: atacuri aeriene în Dubai și Kuweit. Riscul unei crize energetice globale crește LIVE TEXT
- 21:40 - România intră în coaliția pentru Strâmtoarea Ormuz. Nicușor Dan: „Vom contribui la menținerea libertății de navigație”
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











