Dosar penal pentru tăiere ilegală de arbori

Dosar penal pentru tăiere ilegală de arbori
Un agent economic a tăiat şi sustras mai mulţi arbori fără drept
În ziua de 30 august a.c., patrula de siguranță publică din cadrul Secției de poliţie rurală Beceni a fost sesizată cu privire la faptul că un agent economic a tăiat şi sustras mai mulţi arbori fără drept din zona împădurită aflată în extravilanul satului Terca.
În urma sesizării, poliţiştii s-au deplasat la faţa locului, împreună cu reprezentanți silvici, pentru a verifica cele sesizate.
Pe proprietăţile a doi localnici, o femeie în vârstă de 80 de ani şi un bărbat de 65 de ani, poliţiştii au descoperit 7 cioate ale unor arbori din specia brad şi molid. Materialul lemnos nu a fost găsit la faţa locului. Din cercetări a rezultat că suprafeţele de teren au fost în exploatarea forestieră a unui agent economic de profil, însă arborii nu fuseseră marcaţi de către specialiştii silvici, în vederea exploatării.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru tăiere ilegală şi furt de arbori, faptă prevăzută şi pedepsită de Legea nr. 46/2008 Codul silvic, iar poliţiştii continuă cercetările.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News














