Acţiune a poliţiştilor buzoieni pentru prevenirea evenimentelor rutiere în care pot fi implicaţi bicicliştii, căruţaşii și pietonii

Acţiune a poliţiştilor buzoieni pentru prevenirea evenimentelor rutiere în care pot fi implicaţi bicicliştii, căruţaşii și pietonii
Bicicliștilor și căruțașilor le-au fost distribuite veste reflectorizante
Ieri, 04 octombrie a.c., polițiștii cu atribuţii pe linie rutieră din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Buzău alături de polițiști din cadrul Poliției orașului Pogoanele și din cadrul Secției de poliție rurală Smeeni au desfăşurat o acţiune pe raza Poliției oraș Pogoanele, pentru prevenirea evenimentelor şi accidentelor rutiere în care ar putea fi implicaţi bicicliştii, căruţaşii și pietonii, ca urmare a abaterilor în trafic comise de aceste categorii de participanţi la circulaţia pe drumurile publice.
S-a acționat pe raza orașului Pogoanele, în zonele intens circulate, în apropierea pieței agroalimentare, ocazie cu care au fost verificate şi legitimate peste 150 de persoane.
De asemenea, polițiștii au distribuit materiale preventive, veste reflectorizante și triunghuri reflectorizante, punând accent pe importanța și utilitatea acestora în cazul circulației pe timp de noapte.
Acțiunile polițiștilor rutieri vor continua în acest domeniu, pentru creşterea siguranţei tuturor participanţilor la trafic.
SĂ FIM RESPONSABILI ÎN TRAFIC!
Bicicliștilor le recomandăm să respecte legislația rutieră și să se echipeze corespunzător. Pentru ca bicicliştii să conducă în siguranţă pe drumurile publice, poliţiştii reamintesc următoarele:
– Pentru a conduce o bicicletă pe drumurile publice, conducătorul acesteia trebuie să aibă vârsta de cel puţin 14 ani.
– Se recomandă ca bicicliştii să poarte cască de protecţie şi elemente reflectorizante.
– Bicicleta trebuie să fie prevăzută cu sistem de frânare eficient, sistem funcţional de direcţie, elemente reflectorizante.
-Bicicliştii trebuie să cunoască şi să respecte regulile rutiere.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










