SCM Gloria Buzău a câștigat, așa cum era de așteptat, meciul de pe geren propriu cu HC Zalău, din etapa a 18-a a Ligii Florilor. Gloria a câștigat cu 23-16 (12-9), după un meci în care echipa lui Gheorghe Tadici a condus o singură dată, la scorul de 1-2, în minutul 3.

Meciul nu a fost chiar un marș în forță al echipei buzoiene, care a reușit să se distanțeze prima dată la 4 goluri, în minutul 26, scor 11-7. Toth și Mărginean au redus handicapul la două goluri, 11-9, iar scorul primei reprize a fost stabilit de golul lui Blazevic. După pauză Burlachenko și Moroianu au marcat primele goluri și au dus echipa din Buzău din nou la un avantaj de 5 goluri. În minutul 44 Zalăul lui Tadici a redus handicapul la un singur gol, scor 15-14. În minutul 53 SCM Gloria s-a distanțat la 6 goluri, scor 21-15, iar Keita a stabilit rezultatul final, scor 23-16.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Iuganu – 6 goluri, Keita -4, Burlacenko -3, Blazevic -3, Ilyina -3, Harabagiu -2, Moroianu -2. În poartă, Batinovic a avut 10 intervenții reușite.

După 18 etape, SCM Gloria Buzău este pe locul 5 cu 37 de puncte. Etapa viitoare, SCM Gloria va juca în deplasare, la SCM Rm. Vâlcea, pe 22 martie.

Articolul precedentMetalul Buzău a câștigat cu 5-0 meciul cu Sporting Liești