Metalul Buzău a obținut sâmbătă după amiază a 11-a victorie în Liga a 3-a, reușind să învingă cu 5-0 (4-0) pe Sporting Liești cărora le-au spulberat și ultimele speranțe de a mai prinde play-off-ul seriei a II-a din Liga a 3-a.

Metalul Buzău a deschis scoruș în minutul 8 prin Arnăutu, care a marcat după o centrare în urma unei acțiuni a lui Manea. În minutul 9 Tudorică a majorat diferența cu un șut plasat, de la 18 metri, pe jos, la colțul lung. În minutul 13, Antone a reluat din voleu o centrare a lui Arnăutu și a marcat pentru -0. În minutul 40a Mănăilă a executat un corber și a centrat în careu, iar Arnăutu a marcat pentru 4-0, stabilind scorul primei reprize.

În repriza a doua echipa antrenată de Vali Stan n-a mai forțat, reușind să mai înscrie un gol abia în minutul 89, prin Cătălin Bardaș. Acesta a luat o acțiune pe cont propriu, a intrat din stânga spre centru și a șutat pe colțul lung, bară-gol, 5-0.

Metalul Buzău: Iul. Dinu – Fl. Puiu, Ghinga (min. 46 B. Manole), Nedelcu, D. Mihai (min. 64 Ad. Moldovan), Antone (min. 46 Ceaușu), A. Manea, Bortoneanu, Mănăilă, Tudorică (min. 64 D. Stan), Arnăutu (min. 71 C. Bardaș).

După 16 etape, Metalul Buzău este pe locul 2 în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 35 de puncte, iar etapa viitoare va juca în deplasare, la Voința Limpeziș.

Articolul precedentN-a oprit la semnalul polițiștilor și s-a oprit cu mașina într-un panou publicitar
Articolul următorSCM Gloria Buzău a învins cu 23-16 pe HC Zalău, în etapa a 18-a din Liga Florilor