Handbalistele de la SCM Gloria Buzău au reușit să obțină a 8-a victorie din tot atâtea meciuri în Liga Florilor, reușind să câștige meciul de pe teren propriu cu Minaur Baia Mare după ce au fost conduse cu 6 goluri în minutul 37. Handbalistele pregătite de Adrian Chiruț au revenit și au egalat la 27  în minutul 52 și au condus chiar la două goluri în ultimele minute, reușind să se impună cu 31-30 (17-20).

Minaur a marcat primele două goluri din acest meci, dar Gloria a preluat conducerea în minutul 6, scor 4-3. De la 9-9 gazdele s-au distanțat la 3 goluri în minutul 15, scor 12-9. Șase minute fără gol marca de buzoience le-au adus pe maramureșence din nou în avantaj de două goluri, 12-14 în minutul 22. fetele lui Chiruț au egalat șa 15 în minutul 26, dar la pauză scorul a fost 17-20.

În primele 7 minute din repriza a doua băimărencele s-au distanțat la 6 goluri, scor 18-24. De la 20-25 Buzăul s-a apropiat la un gol, în minutul 44, 24-25. Popescu și Tănasie au dus Minaurul din nou la un avans de 3 goluri, 24-27 în minutul 50. În minutul 54 Gloria a preluat conducerea, după 4 goluri marcate de Czeczi, Moroianu, Ilyna și Iuganu. În minutul 57 Gloria s-a desprins la două goluri, scor 30-28. Tănasie a redus din handicap după o aruncare de la 7 metri, iar Zamfirescu a marcat în minutul 60 pentru 31-29. În ultimele 50 de secunde ale meciului oaspetele au redus diferența la un gol, tot în urma unei aruncări de la 7 metri transformată de Tănasie, iar Buzăul a avut ultimul atac. Fetele pregătite de Chiruț au știut să țină de minge și să conserve rezultatul, 31-30.

SCM Gloria Buzău: Batinovic, Kelemen, Nenezic – Iuganu 8, Zamfirescu 6, Ilie 4, Ilyina 4, Czeczi 3, Moroianu 3, Blazevic 2, Burlachenko 1, Vasileuskaya, Stoleru, Prkacin, Petrovic, Keita. Antrenor: Adrian Chiruț.

Minaur Baia Mare: Pandzic, Enache – Tănasie 10, Vujovic 4, Popescu 4, Borș 4, Popa 3, Vukajlovic 2, Cazanga 2, Mițicuș 1, Alves Carneiro, Țîrle, Cavlovic, Terciu. Antrenor: Raul Fotonea.

SCM Gloria Buzău rămâne pe primul loc, cu 24 de puncte, iar etapa viitoare va juca în deplasare, la CSM Galați.

Articolul precedent4 motive pentru care nu e indicat să dormi cu televizorul în cameră
Articolul următorA fost aprobată legea care prevede liste cu jucătorii la „păcănele”