După două înfrângeri la rând, la Cisnădie și acasă cu Dunărea Brăila, SCM Gloria Buzău s-a impus fără probleme la Slatina, într-un meci disputat în devans, marți seară, în etapa a 9-a a Ligii Naționale de handbal feminin. Fetele pregătite de Aurelian Roșca au câștigat fără emoții, scor 30-23 (16-11) pe terenul celor de la CSM Slatina. O victorie importantă nu numai în economia clasamentului, dar și pentru moral, înaintea meciului tur de duminică, din deplasare, cu vicecampioana Norvegiei, Storhamar, din play-off-ul Ligii Europene.

Slatina a condus o singură dată în acest meci, în minutul 1, când Necula a marcat primul gol al partidei. Petrovic a egala, Popescu a ratat o aruncare de la 7 metri și Czezi a adus Buzăul în avantaj, 1-2 în minutul 3. Fetele Victorinei Bora au egalat la 2 prin Cârligeanu și a fost ultima dată când cele două echipe au fost la egalitate, în minutul 4. Buzăul s-a distanțat la 3 goluri în minutul 9, scor 2-5, apoi s-au desprins la 6-11 în minutul 20. Cu cinci minute înaintea pauzei Slatina a redus handicapul la trei goluri, scor 10-13, dar după primele 30 de minute Buzăul a avut din nou un avantaj de cinci goluri, scor 11-16.

După pauză fetele de la Gloria au marcat primele, prin Zamfirescu. Popescu a egalat de la 7 metri în minutul 32, apoi, pe fondul unor ratări ale gazdelor, în minutul Buzăul s-a distanțat la 10 goluri, scor 12-22. Următorul gol al gazdelor a fost marcat de Cârligeanu în minutul 41. Simion a marcat pentru 13-23, fiind ultima dată când echipa lui roșca a avut 10 goluri avantaj pe tabela de marcaj. În minutul 52 Petrus a marcat pentru 20-29, iar până la final buzoiencele au mai înscris doar o dată, prin Munteanu, iar Shteriova a ratat o aruncare de la 7 metri în ultimul minut de joc, scorul final fiind 23-30.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Alina Czeczi -10 goluri (7 de la 7 metri), Zamfirescu -7, Petrovic -3, Savu -2, Petrus -2, Subțirică -1, Simion -1, Munteanu -1, Condurache -1, Harabagiu -1, Shteriova -1.

După 9 etape SCM Gloria Buzău a acumulat 16 puncte și se află pe locul 6 în clasament, dar mai poate fi depășită de Minaur și HC Zalău, dacă cele duă echipe vor câștiga meciurile cu Rapid, respectiv cu SCM Rm. Vâlcea.

Articolul precedentElevii unei clase de la Școala din Vernești au trecut în on-line după doar o zi de cursuri față în față
Articolul următorPrimarul comunei Ciorani, Marin Voicu, a fost reținut astăzi de procurori