Cupa României a des­chis, oficial, noul sezon pentru cele două reprezentante ale Buzăului în Liga a 3-a, Metalul Buzău și CSM Rm. Sărat. Metalul s-a impus cu scorul de 2-0 (1-0) într-un meci jucat pe noua suprafață de joc a stadionului Metalul.

La Metalul, antrenorul Vali Stan a început meciul cu cinci nume noi față de sezonul trecut: Șerban, Stănică, G. Bălan, Tudorică și Atomei. CSM Rm. Sărat are un nou antrenor principal, Marius Vișan, deși în raportul de joc această funcție îi era atribuită lui Dan Paveliuc.

Startul meciului a fost alert, cu două ocazii în primele minute. Mai întâi, în minutul 6, Zamfirescu a întârziat șutul, iar în minutulș 9 râmnicenii au trimis mingea în bară. În minutul 28 Șerban l-a blocat în ultima clipă pe Matei Constantinescu, iar în minutul 33 portarul Toader a avut o intervenție bună la șutul lui Zamfirescu.

Metalul a deschis scorul în prelungirile primei reprize. Alin Iacob a fost faultat în careu, iar Andrei Pavel a marcat din penalty în minutul 45+2. Imediat după pauză, Zamfirescu a șutat în plasă, după o acțiune și o centrare a lui Atomei în minutul 48. Așa s-a și terminat, 2-0, iar Metalul a făcut pasul în turul 3 al competiției, fază programată pe 25 august.

Metalul: Șerban – Ceaușu, Mihăeș (46 Șt. Păun), Stănică, G. Bălan – Zamfirescu, D. Stan, Tudorică, Atomei – A. Pavel, A. Iacob. Antrenor: Vali Stan

CSM Rm. Sărat: Toa­der – Pleșoiu, Tîrîlă, Dr. Ceaușel, Pașa – D. Oprea, I. Roman, M. Constantinescu, Pescaru, Dogaru – R. Mihalache. Au mai intrat: Tigoianu, Surugiu, Ignat, Cr. Mihalache, Cîmpeanu. Antrenor: Marius Vișan