Miercuri seara, Sala sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzău a fost gazda partidei dintre HC Buzău și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 7-a din Liga Zimbrilor. ACS HC Buzău 2012 a pierdut, cu 32-34 (15-19), partida cu Minaur Baia Mare.

Minaur a deschis scorul, dar în minutul 7 buzoienii s-au distanțat la 5-3. Bucuria lor a fost de scurtă durată, Minaur egalând rapid. Echilibrul s-a menținut până la finalul primei reprize, cu avantaj de fiecare parte, dar niciodată decisiv. De la 12-12 în minutul 23, băimărenii fac un parțial de 7-3 și la vestiare s-a intrat la scoruld e 15-19.

Minaur și-a mărit ecartul la 6 goluri în minutul 39, scor 18-24, însă apoi Mitrovic, Broască și Anton au început să recupereze pentru gazde, iar în min. 48, beneficiind și de eliminările lui Bera și Kotrc, buzoienii trec la conducere, scor 27-26. Kotrc a întrerupt perioada de 8 minute fără gol marcat de Minaur cu un gol în min. 52, după care maramureșenii au revenit la conducere și reușesc să marcheze aproape la fiecare atac până la final. La 31-33, Vujovic spuilberă orice speranță pe care o mai aveau gazdele și finalul vine cu un “roșu” pentru Nagy și un 7m ratat de Glendza, iar rezultatul final a fost 32-34.

HC Buzău: Bogdan Manole, Eugen Crăciunescu, Cristian Tcaciuc – Aleksandar Glendza 9 (3 din 7m), Zamfir Dumitrana 6, Mihai Anton 5, Liviu Mironescu 3, Luka Mitrovic 3, Florin Bejinariu 2, Ionuț Broască 2, Lukas Juskenas 1, Bogdan Meduric 1, Shohoo Nosrati, Vlad Pancescu, Petru Stroe, Sergio Barros. Antrenor: Gabriel Armanu

CS Minaur: Anton Terekhov, Barna Buzogany – Stevan Vujovic 9, Artem Kozakevych 6 (6 din 7m), Daniel Bera 5, Stefan Vujic 4, Călin Căbuț 4, Robert Nagy 2, Milan Kotrc 2, Tomas Cip 2, Gabriel Massuca Teca, Eduard Iordachi, Nemanja Ratkovic, Bogdan Mănescu, Erik Pop, Viorel Fotache. Antrenor: Alexandru Sabou .