Sâmbătă, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi din Buzău, s-a jucat meciul dintre HC Buzău și CSM București, contând pentru etapa a 21-a din Liga Zimbrilor. Meciul s-a încheiat cu scorul de 24-25 (12-12) în favoarea echipei de pe locul 5, CSM București.

Cele două combatante au mers cap la cap în prima repriză, iar la finalul primelor 30 de minute cele două echipe erau la egalitate, 12-12. ambele echipe au fost pe rând la conducere, după ce oaspeții au condus până în minutul 14, scor 5-6. Buzăul a preluat prima dată conducerea în minutul 16, după golul de 7-6 marcat de Dumitrana. De la 8-8 în minutul 19, oaspeții s-au distanțat la două goluri în minutul 22 și au avut 3 goluri în plus în minutul 26, scor 9-12. Până la pauză HC Buzău a mai înscris de 3 ori și la pauză a fost egalitate.

În a doua repriză, echilibrul a fost din nou cuvântul de ordine, atât Buzăul cât și CSM București nereușind să facă diferența. Bucureștenii s-au desprins în câteva rânduri, la plus trei, însă gazdele au remontat, de fiecare dată, diferența. În minutul 56 scorul a fost egal, 23-23,

Din păcate, pe final, două goluri semnate de Botea au făcut diferența în favoarea bucureștenilor. Cu 22 de secunde înainte de final, Mane a redus din diferență la un gol, însă n-a mai fost timp pentru egalare.

Pentru HC Buzău 2012 au marcat: Dumitrana Zamfir – Zavenica – 5 goluri, Abdoulah Mane – 3 goluri, Mironescu Liviu – 1 gol, Bejinariu Florin Andrei – 3 goluri, Glendza Alesandar – 1 gol, Mitrovic Luka – 3 goluri, Monteiro De Barros Sergio Henrique – 4 goluri, Anton Marius – 4 goluri.

După 21 de runde, HC Buzău este pe locul 9, cu 25 de puncte, 3 mai multe decât urmăritoarea Poli Timișoara, iar etapa viitoare vor juca în deplasare la CSM Vaslui, echipa de pe locul 12.

Articolul precedentVictorie la limită pentru Metalul Buzău în deplasarea de la Voința Limpeziș
Articolul următorUn egal care nu ajută niciuna dintre echipe. Dinamo București – FC Gloria Buzău 1-1