Duminică, 19 martie, de la ora 12.00, pe stadionul Arcul de Triumf din București, FC Gloria Buzău a jucat primul meci din play-off, cu Dinamo București. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1) după un meci destul de alert, cu faze de poartă, două goluri, dar și două bare, câte una de fiecare parte.

După un start de meci în care buzoienii au fost ceva mai prezenți în ofensivă, Dinamo a preluat inițiativa după un sfert de oră de joc. În minutul 19 Boiciuc centrează pe jos din stânga careului, prin spatele fundașilor, Gaitan urmărește și intră prin alunecare, însă ajunge prea târziu, după ce Dujmovic a reușit să respingă destul de ezitant în stânga sa. În minutul 24 Neluț Roșu, nemarcat la 12 metri, preia pe piept și reia din voleu, cu dreptul, din cădere, dar trimite mult peste poarta apărată de Stoian. În minutul 33 Gaitan ratează intervenția la o centrare de pe dreapta, dar mingea a ajuns la Wiktorski, care trage din prima, cu dreptul, însă mingea trece puțin peste poartă. Un minut mai târziu Greu trage din afara careului, balonul e deviat și se duce pe lângă poartă.

În minutul 41 Gloria a deschis scorul. Lazăr primește o pasă în adâncime și avansează în dreapta, pasează tot în dreapta pentru Alexandru Boiciuc, nemarcat, acesta pătrunde în careu, îl driblează pe Bena și își face mingea pentru un șut cu dreptul, trage de pe linia de 6 metri și înscrie la prima bară, 0-1.

Doar 4 minute a durat bucuria elevilor lui Adrian Mihalcea. În minutul 45 David Irimia primește mingea în dreapta careului, o trimite în spate, la 20 de metri, la Dani Iglesias, care pasează rapid în față, în careu, la Ahmed Bani. Acesta preia și șutează frumos cu exteriorul, din dreapta, la colțul lung, 1-1.

În minutul 50 la o centrare din lovitura liberă din stânga, Stoian iese și boxează în partea opusă, minge e recentrată din dreapta, în diagonală, Patriche șutează cu stângul direct în Stoian și mingea sare în față. Un alt dinamovisc recuperează, dar e cu spatele la poartă și este blocat imediat, iar Dinamo a pierdut mingea. În minutul 56 Boiciuc preia mingea în fața careului și șutează puternic cu stângul din 15 metri, dar mingea lovește bara din dreapta, revine în teren și e degajată de fundașii de la Dinamo.

În minutul 63 la o centrare din dreapta în fața porții, Al. Pop plonjează în 6 metri și reia cu capul, iar balonul se duce în bara din dreapta, jos. Mingea revine în joc, Patriche e atent și sare să lovească mingea, o trimite direct în pieptul lui Pop și din acesta se duce spre poartă, lângă bara din dreapta, dar Stoian o prinde în doi timpi, însă Pop a fost semnalizat în offside la șutul lui Patriche.

Gloria Buzău: R. Stoian – Oteliţă, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Gaitan, Trebotic (min. 46 Pandele) – Dr. Lazăr (min. 76 Val. Munteanu), Greu (min. 46 Sampaio ”Dudu”), V. Angelov (min. 65 Al. Șuteu) – Boiciuc (min. 86 Val. Alexandru).

După acest rezultat, Dinamo și Gloria Buzău acumulează fiecare câte 32 de puncte și urcă pe locurile 4 și 5, devansând la golaveraj pe Unirea Dej, care pică pe locul 6.

Articolul precedentHC Buzău a pierdut la limită meciul de pe teren propriu cu CSM București
Articolul următorZi de FOC în Parlament! Șefii ASF prezintă soluțiile pentru șoferii afectați de prăbușirea Euroins