Sâmbătă după amiază, pe terenul din Limpeziș, în penultima etapă din sezonul regular al seriei a II-a a Ligii a 3-a, s-au întâlnit Voința Limpeziș și Metalul Buzău. A fost un duel între două echipe cu obiective diferite, pe un teren în care a fost greu pentru ambele echipe să lege mai multe pase. Meciul a fost câștigat de echipa oaspete, scor 0-1 (0-1).

Meciul a fost unul de uzură, în care ambele echipe și-au creat faze la poarta adversă, dar ocaziile de gol au fost destul de rare. În minutul 34 Bortoneanu a avut un șut din colțul careului de 16 metri, lateral stânga, dar portarul gazdelor a respins în față. În minutul 36 Tudorică a șutat din lateral stânga, pe colțul scurt, dar mingea s-a dus în plasa laterală. În minutul 40 s-a marcat singurul gol al meciului, Portarul Dinu a degajat din propriul careu până în terenul advers, la Arnăutu, acesta a preluat și a trimis o pasă filtrantă în dreapta, pentru Alin manea, care a pătruns în careu și a șutat de la 7 metri, pe lângă portar, la colțul lung, 0-1.

În repriza a doua situațiile de poartă au fost și mai rare, gazdele consemnând în minutul 82 o șansă de egalare, la un corner de pe dreapta bătut de Hamza, dar Baciu a șutat de la 7 metri, pe lângă poarta apărată de Dinu. În minutul 84 Antone a primit o pasă la marginea careului, a avansat puțin și a șutat de la 15 metri, pe colțul lung, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Pe final gazdele au încercat să atace cu toate liniile, dar fără a pune în pericol poarta apărată de Dinu.

Voința Limpeziș: Șerban – Pucheanu, Baciu, Bratu, Ursu, Filip, Tiomela, Younez Hamza, Al. Lemnaru, Wala, F. Mihai. Au mai jucat: Șt. Păun și Vladu.

Metalul Buzău: I. Dinu – Fl. Puiu, Ghinga, Nedelcu, D. Mihai, D. Antone, A. Manea (min. 87 B. Manole), Bortoneanu, Mănăilă (min. 90+4 A. Marcu), Tudorică (min. 77 A. Moldovan), Arnăutu (min. 77 D. Stan). Antrenor: Vali Stan

După 17 etape, Metalul Buzău este pe locul 2, cu 38 de puncte, și va termina pe acest loc indiferent de rezultatele din ultima etapă, când echipa lui Vali Stan va primi vizita celor de la Viitorul Ianca. Voința Limpeziș este pe locul 9, cu 5 puncte, loc pe care va încheia sezonul regular, indiferent de rezultatele etapei a 18-a, când vor juca în deplasare, la Dinamo Bacău.

Articolul precedentMicrobuz de capacitate 8+1, condus de un buzoian, implicat într-un accident pe A1, în zona tunelului Cristian. În microbuz erau 11 persoane
Articolul următorHC Buzău a pierdut la limită meciul de pe teren propriu cu CSM București