Miercuri și sâmbătă, FC Gloria Buzău a jucat ultimele două meciuri amicale înaintea reluării campionatului din Liga 2 la fotbal. Miercuri, pe stadionul din Săhățeni, Gloria s-a împedicat de CSM Focșani, echipă din seria a II-a a Ligii a3-a.

După o repriză încheiată cu scor alb, vrâncenii au deschis scorul prin Pasăre, în minutul 53. CSM Focșani și-a majorat avantajul în minutul 70, prin Sorin Săpunaru. Golul Gloriei a venit târziu, în minutul 85, fiind semnat de Blejdea.

În acest meci Gloria Buzău a început cu formula: Denis Rusu – Bogdan Oteliţă, Kamil Wiktorski, Kristi Marku, Robert Sălceanu, Pablo Gaitan, Ariel Lopez, Răzvan Greu, Sampaio Eduardo, Viktor Angelov, Valentin Alexandru. Au mai jucat: Relu Stoian, Daniel Vîrtej, Andrei Pandele, Andrei Blejdea, Joseph Godwin, Valentin Munteanu, Dinko Trebotic, Alexandru Boiciuc, Alexandru Șuteu, Dragoș Lazăr, Rareș Uțiu.

Sâmbătă, de la ora 12.00, pe stadionul din Clinceni, FC Gloria Buzău a întâlnit pe Metaloglobus București. Elevii lui Adrian Mihalcea au reușit să câștige cu 1-0 (0-0), unicul gol fiind marcat de Valentin Munteanu, în minutul 81.

În acest meci antrenorul Adrian Mihalcea a început cu următorul 11: Relu Stoian – Bogdan Oteliţă, Daniel Vîrtej, Kamil Wiktorski, Robert Sălceanu, Dinko Trebotic, Ariel Lopez, Dragoș Lazăr, Răzvan Greu, Viktor Angelov, Alexandru Boiciuc. Au mai jucat: Dragoș Horeboiu, Denis Rusu, Kristi Marku, Joseph Godwin, Valentin Alexandru, Andrei Blejdea, Alin Cârstocea, Pablo Gaitan, Valentin Munteanu, Andrei Pandele, Alexandru Șuteu, Rareș Uțiu.

Primul meci oficial din Liga 2 disputat în 2023 va avea loc joi, 23 februarie, de la ora 17:00, la Buzău, între Gloria și FC Brașov, două echipe care se luptă pentru play-off.

Articolul precedentSchimbări majore la SCM Gloria Buzău pentru sezonul 2023-2024
Articolul următorElena Udrea, interviu din închisoare – Dezvăluirile care răstoarnă tot sistemul mafiot: Perioada neagră a României nu s-a terminat!