Sâmbătă după amiază, la Limpeziș, Voința Limpeziș n-a mai repetat jocul din meciul disputat etapa trecută, în deplasarea de la Dacia Unirea Brăila, și a fost învinsă pe teren propriu cu 0-3 (0-2) de CSM Focșani, în etapa a 5-a din play-out, în seria a Ii-a din Liga a 3-a, ultima a turului.

Oaspeții au deschis scorul după 35 de secunde de la startul meciului. Mingea a ajuns la Alexandru Zaharia, la 25 de metri de poarta gazdelor, acesta lăa driblat pe Pucheanu și a șutat pe colțul scurt, lângă bară, făcând inutil plonjonul întârziat al portarului Paraschiv.

În minutul 33, Dănilă a centrat de pe partea stângă, pe jos, mingea a traversat careul și a ajuns la bara a doua, iar Ionuț manu a trimis în poartă, pe colțul scurt, 0-2.

În minutul 35, Lemnaru a executat o lovitură liberă din lateral dreapta, un corner mai scurt, din marginea careului de 16 metri, și a centrat pe linia careului de 6 metri, de unde Ursu a trimis cu capul spre colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă poartă, Filip nereușind să ajungă la minge să o devieze spre cadrul porții. În minutul 42 Zaharia a executat o lovitură liberă de la 17 metri, ușor lateral dreapta, a trimis peste zid, dar portarul gazdelor a fost pe fază și a respins mingea peste poartă, în corner.

În repriza a doua gazdele au mai echilibrat un pic jocul și în minutul 51 au avut o primă ocazie de a reduce din handicap. Ursu a trimis o pasă lungă, din propria jumătate de teren, mingea a ajuns la Lemnaru, care a intrat în careu și de la 10 metri a încercat să trimită peste portar, dar a trimis și peste poartă. În minutul 67 Fabio Mihai a executat o lovitură liberă de la circa 30 de metri, a centrat în colțul careului de 6 metri, la bara a doua, dar Pucheanu a trimis cu capul pe lângă poartă.  Oaspeții au repus din colțul careului de 6 metri, dar jucătorii de la Limpeziș au recuperat, Lemnaru a fost lansat în careu de Vladu și a fost faultat de Antic. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Ionuț Filip, în stânga, dar portarul a ghicit colțul și a parat.

În minutul 72 William Ofori Nyarko a preluat o minge la 25 de metri de poarta gazdelor, a intrat în careu și a șutat de la 8 metri, ușor lateral stânga, aproape de vinclul de la colțul lung, 0-3.

Pe final de meci gazdele au alergat după golul de onoare, dar nu au găsit ținta și meciul s-a terminat cu victoria echipei din Focșani, scor 0-3.

Voința Limpeziș este ca și retrogradată, aflându-se pe locul 9, cu 8 puncte, la 14 puncte distanță de locul 8, Dinamo Bacău, care are 22 de puncte cu cinci etape înaintea finalului.

Articolul precedentCS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat derby-ul cu SCM Gloria Buzău