Sâmbătă după amiază, pe terenul ”Metalul” din Buzău, s-a disputat derby-ul județean din seria a II-a a Ligii a 3-a, faza play-off, între Metalul Buzău și CSM Rm. Sărat, ocupantele primelor două locuri în clasament. După ce în precedentele 3 întâlniri din acest sezon meciurile dintre cele două echipe s-au încheiat la egalitate, partida din 29 aprilie a fost câștigată de echipa antrenată de Vali Stan cu scorul de 2-0 (1-0).

Metalul Buzău a deschis scorul în minutul 19. Antonie a intrarat din stânga în centru și a șutat, portarul nu a putut reține mingea care a ajuns la Arnăutu și acesta a înscris cu un șut plasat, 1-0.

În repriza a doua, Alin Manea a majorat avantajul gazdelor, în minutul 68. Pe un contraatac început din propria jumătate de teren, elevii lui Vali Stan au ajuns în preajma careului oaspeților, iar Arnăutu a trimis o pasă pe colțul lung pentru Alin Manea care a înscris în poarta goală, 2-0.

Metalul Buzău a jucat cu următoarea formulă de echipă: I. Dinu – Ceaușu, Ghinga, Nedelcu, D. Mihai, Antonie, A. Manea, Bortuneanu, Mănăilă, Tudorică, Arnăutu. Rezerve: Mihăescu – Bardaș, Marcu, Șt. Păun, D. Stan, Cocîrlă, Ad. Moldovan, Spătaru, Trandafir.

După cinci etape în play-off, Metalul Buzău s-a apropiat la un punct de CSM Rm. Sărat, care a rămas pe primul loc în serie, cu 52 de puncte. În etapa următoare, CSM Rm. Sărat va juca pe teren propriu cu Unirea Braniștea, iar Metalul Buzău se va deplasa la Bacău, pentru meciul cu Aerostar. Meciurile vor avea loc marți, 2 mai, de la ra 18.00.

Articolul precedentVoința Limpeziș învinsă acasă, cu 0-3, de CSM Focșani. Gazdele au ratat și o lovitură de la 11 metri