Prima victorie în turneul de la Cluj Napoca pentru HC Buzău! Într-un meci disputat joi seară, în Sala “Babes Bolyiai”, contând pentru etapa a 22-a a Ligii Naționale, echipa buzoiană a trecut de CSU Suceava cu 29-25 (13-13) și a revenit pe locul 8 în clasament. După o primă repriză încheiată la egalitate, 13-13 și un start la fel de echilibrat în partea secundă, victoria s-a conturat în ultimul sfert de oră, când Suceava n-a mai putut face față presiunii echipei lui Pero Milosevic.

Broască a deschis scorul pentru Buzău și până până în minutul 12, la scorul de 6-5, au condus cu un gol și au fost egalați de fiecare dată. În minutul 13 Yusefinezhad a marcat pentru 7-5 și a dus Buzăul prima dată la un avantaj de două goluri. În minutul 19 Suceava a trecut la conducere, scor 8-9, scor la care s-a produs și accidentarea gravă (fractură) la un braț a iranianului Amin Yusefinezhad, după ce a căzut rău în urma unei împingeri a lui Anton, care a și primit cartonaș roșu și albastru. Suceava a mai condus de două ori, 9-10 și 10-11, pentru ca în minutul 23 HC Buzău să înscrie de două ori și să preia conducerea, scor 12-11. A fost apoi 13-12, scor la care Mironescu a ratat o aruncare de la 7 metri și a irosit șansa Buzăului să se desprindă din nou la două goluri. În loc de 14-12 a fost 13-13, scor cu care s-au încheiat primele 30 de minute.

În minutul 35 HC Buzău a luat iar un avans de două goluri, scor 16-14, dar în minutul 37, Suceava a egalat la 16. În minutul 45 buzoienii s-au distanțat la 3 goluri, scor 20-17, iar în minutul 50 s-au distanțat prima dată la 4 goluri, scor 23-19. În minutul 54 echipa buzoiană a avut 5 goluri avans, scor 25-20. HC Buzău a condus și pe final de meci cu 29-24, dar Suceava a marcat ultimul gol al meciului, în ultima secundă, prin Stănciuc, din aruncare de la 7 metri, stabilind rezultatul final 29-25 pentru HC Buzău.

HC Buzău: Babasafari, Manole, Mihai – Mironescu -7 goluri, Dumitrana 5, Milosevic 4, Broască 3, Renaud David 2, Vujadinovic 2, Yusefinezhad 2, Esteki 2, Nosrati 1, Bejinariu 1, Pelidija, Scarlat, Oprea. Antrenor: Pero Milosevic.

Vineri, de la ora 15.50, în direct pe TVR 2, HC Buzău o va întâlni pe Potaissa Turda în al treilea meci al turneului de la Cluj Napoca.