HC Buzău a obținut a treia victorie din acest sezon de Liga Zimbrilor, în meciul disputat sâmbătă după-amiază, în Sala Sporturilor „Antonio Alexe” din Oradea, în faţa nou-promovatei CSM Oradea. Buzoienii s-au impus cu 36-31 (19-16).

CSM Oradea a condus în starul meciului, reușind să înscrie primele două goluri ale confruntării. Handbaliștii Buzăului au preluat conducerea prima dată în minutul 11, când Mitrovic a matrcat pentru 6-7. Oradea a revenit la conducere în minutul 15, scor 10-9, iar după 11-10 Buzăul a revenit la conducere, scor 11-2, apoi s-au distanțat prima dată la două goluri, scor 12-14. În minutul 25, după două goluri consecutive marcate de Broască, Buzăul s-a distanțat la 3 goluri, scor 14-17. La pauză a fost tot o diferență de 3 goluri, scor 16-19.

În repriza a doua buzoienii au marcat primii, prin Glendza, însă gazdele s-au apropiat la două goluri, 20-22 în minutul 37. de la 21-23 în minutul 38, Buzăul a marcat de patru ori fără să primească gol și diferența s-a mărit la șase goluri, 21-27 în minutul 42. HC Buzău a avut de două ori și 7 goluri avans, scor 26-33 și 24-34, iar la final s-au impus la 5 goluri, 31-36.

Pentru HC Buzău au marcat: Glendza 12 (3 de la 7 m), Broască 7, Nosrati 3, Meduric 3, Anton 3, Stroe 2, Juskenas 2, Mitrovic 2, Bejinariu 1 și portarul Tcaciuc -1.

După această victorie, HC Buzău a acumulat 9 puncte și se află pe locul 9, iar în etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Minaur Baia Mare, miercuri, 5 octombrie, începând cu ora 18:00.

Articolul precedentPoștașii vor distribui anumitor pensionari brățări cu butonul roșu. Cum funcționează serviciul de urgență