Gloria Buzău a trecut ieri de SCM Craiova, deținătoarea Cupei EHF

Cea mai bună prestație din acest campionat pentru elevele lui Dumitru Muși. Ieri, Gloria a trecut clar de CSM Craiova, deținătoarea Cupei EHF. Buzoiencele și-au luat revanșa după înfrîngerea de săptămîna trecută, cu Brașovul și trec peste un moment dificil care părea greu de gestionat.

Pentru Gloria, lyna – 7 goluri din acțiune – a fost cea mai bună de pe teren. Au secondat-o Alina Ilie cu 10 goluri (7 de 7 metri – procentaj 100%) și Vinyukova 5. O altă remarcată a partidei a fost  Iordache, portăriţa roş-albastrelor făcînd minuni, în unele momente ale meciului.

După 12-9 la pauză, fetele lui Muși au evoluat entuziasmant 12 minute (din min. 34 până în 46 ) interval în care scorul a zburat de la 14-12 până la 22-13! Adică ale noastre au dat 8 goluri și au primit doar unul.

La final, tabela arăta un neverosimil 27-17 pentru gazde iar cei 2000 de spectatori şi-au răsplătit favoritele cu aplauze în picioare.

Articolul precedentCutremurele se țin lanț în județul Buzău. Ultimul s-a produs luni dimineața