Sâmbătă după amiază, în duelul nou promovatelor din seria a II-a din Liga a 3-a, Unirea Braniștea s-a impus cu 4-0 în deplasarea de la Voința Limpeziș.

Unirea Braniștea a deschis scorul în minutul 11. Năpîrlică a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, a trimis pe jos la 14 metri pentru Dumitru, carea  șutat, dar a fost blocat de un fundaș al gazdelor, apoi mingea a ajuns la 16 pentri la Gabriel Răducanu, care a șutat pe jos și a marcat. În minutul 13, Răducan a pasat pe culoar pentru Dumitru, care a șutat spre poartă, mingea se ducea pe lângă, dar Andrei Gherghișan, venit din spate a trimis din 2 metri în poartă, 0-2. În minutul 29 Năpîrlică i-a pasat în adâncime lui Răducan care a combinat cu Dumitru, dar arbitrul a dictat fault la 16 metri, la Răducan, deși mingea ajunsese din nou la Dumitru care a trimis în poartă din 9 metri. Dumitru a executat lovitura liberă, pe jos, mingea a trecut printre picioarele jucătorilor din zid și a intrat în poarta gazdelor, 0-3.

În minutul 38, o pasă lungă pentru Dumitru, care a scăpat spre poarta gazdelor, dar portarul celor de la Limpeziș a ieșit în întâmpinare și a blocat cu mâna în afara careului. Arbitrul i-a arătat cartonașul galben și a dictat lovitură liberă de la 20 de metri. Dumitriu a executat peste zid și a trimis în vinclul de la colțul scurt, 0-4.

Până la final nu s-a mai marcat și scorul a rămas cel stabilit în minutul 39.

După 2 etape, Unirea Braniștea este pe locul 4, cu 4 puncte și golaveraj 4-0, iar Voința Limpeziș este pe locul 9, fără niciun punct și un golaveraj de 3-12. În etapa următoare, Unirea Braniștea va juca pe teren propriu, pe stadionul Oțelul din Galați, cu Viitorul Ianca. Voința Limpeziș se va deplasa la râmnicu Sărat, pentru meciul cu liderul seriei, CSM Rm. Sărat.

Articolul precedentCSM Râmnicu Sărat a câștigat cu 1-0 meciul din deplasare cu Sporting Liești