Performanta notabila, pentru un sportiv buzoian, la Campionatele Mondiale Unificate de la Carrara. Catalin Lefter a obtinut patru medalii, doua de aur si doua de argint, trofee repurtate la trei stiluri diferite. Buzoianul este component al clubului Shin Do, fiind considerat unul dintre cei mai talentati karateka din tara.

Un buzoian a urcat de două ori, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la Campionatele Mondiale de Karate, din Italia. Cătălin Lefter a obținut două medalii de aur la semicontact și două de argint, la Muay Thai și K1.

Sortivul buzoian, considerat unul dintre cei mai talentați karateka din țară, la categoria lui de vârstă, este o prezență constantă în loturile naționale deplasate de România la competițiile internaționale.

La Campionatul Mondial din Italia au participat 10.000 de sportivi, din toate colțurile lumii. Evenimentul s-a încheiat pe 2 Noiembrie iar echipa României a fost printre remarcatele competiției.