SCM Gloria Buzău a câștigat sâmbătă, la Brăila, prima semifinală a Cupei României, după ce a trecut de HC Zalău cu 28-25 (11-14). Elevele lui Aurelian Roșca au condus prima dată în acest meci abia în minutul 42, când Savu a marcat pentru 18-17. Abia în ultimele 6 minute echipa din Buzău s-a desprins la două goluri și au reușit să se impună la o diferență de 3 goluri, cul ultimele două reușite semnate de Alina Ilie.

Zalăul a marcat primul gol al meciului prin Teodora Popescu, iar în minutul 11 diferența era de 3 goluri în favoarea echipei lui Tadici, scor 3-6. Buzăul s-a apropiat la un gol în minutul 21, dar au irosit atacul care putea aduce egalarea, iar în minutul 27 diferența s-a mărit la 4 goluri, scor 13-9, după uj gol marcat de Dindiligan pe contraatac. Apoi Harabagiu a marcat pentru Buzău, dar Bălăceanu a refăcut diferența de 4 goluri, Scorul primei reprize a fost stabilit după golul marcat de Alina Czeczi.

După pauză elevele lui Roșca au intrat mai motivate pe teren și au maract primele două goluri, prin Zamfirescu și Czeczi, interval în care Mîrcă a apărat și ea o aruncare de la 7 metri a celor de la Zalău. În minutul 37 Vasileuskaya a reușit să egaleze la 15, iar în minutul 42 buzoiencele au trecut prima dată la conducere pe tabela de marcaj. La scorul de 20-20 Petrovic a primit a treia eliminare de două minute și a fost trimisă în tribună.

Zalăul a trecut la conducere, 20-21, Czeczi a egalat dintr-o aruncare de la 7 metri, după care Zalăul a ratat prin Toth o aruncare de la 7 metri, zălăuanca trimițând în bara porții apărate de Batinovic, iar Gloria a trecut din nou la conducere, după golul marcat de Harabagiu. În minutul 54 Harabagiu a dus Buzăul prima dată la două goluri avans, scor 24-22, iar în minutul 57 Czeczi a mărit diferența la 3 goluri, 26-23, după ce la atacul precedent al zalăului Batinovic a apărat o aruncare de la 7 metri bătută de Bujor. După 60 de minute SCM Gloria a câștigat nu fără emoții cu 28-25, un meci în care pe finalul primei reprize au fost conduse de două ori cu 4 goluri diferență.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Alina Czeczi – 8 goluri, Alina Ilie -5, Zamfirescu -5, Vasileuskaya -4, Harabagiu (Tiron) -3, Petrovic -2, Savu -1. Au mai jucat: Batinovic, Mîrcă-Olariu, Nenezic – Rotaru, Moroianu, Subțirică-Iovănescu, Vălean, Petruș.

Articolul precedentDan Barna nu este mulțumit de progresul guvernării. Va renunța USR-PLUS?
Articolul următorFC Buzău a umilit pe Unirea Constanța, care s-a prezentat în Crâng cu o echipă formată din jucători născuți în 2004-2005