SCM Gloria Buzău a obținut a 7-a victorie consecutivă în Liga Florilor, în meciul jucat duminică seara, la Craiova, cu SCM Craiova. Elevele pregătite de Adrian Chiruț au revenit pe primul loc în Liga Florilor, până pe 4 decembrie, când este programată etapa a 8-a. Buzoiecele s-au impus cu 27-23 (14-11) după un meci pe care l-au controlat de la cap la coadă, gazdele fiind la conducere doar în două rânduri, la 3-2 și 8-7.

Primul gol al meciului a fost marcat de Iuganu, din aruncare de la 7 metri, iar în minutul 7 Craiova a trecut la conducere, 3-2, după un gol marcat de Krpez. Iuganu și Harabagu au marcat apoi pentru Gloria, care a revenit la conducere. În minutul 17 Craiova a trecut din nou la conducere, 8-7, după un gol marcat de Rodrigues Belo. Harabagiu și Iuganu au înscris din nou pentru Buzău și oaspetele au revenit la conducere. În minutul 22 Rodrigues a egalat la 9, dar a fost ultima dată când cele două echipe au fost la egalitate pentru că Buzăul a marcat trei goluri la rând, prin Iuganu, Burlacenko și Moroianu și în minutul 25 scorul era 9-12. Diferența de 3 goluri s-a menținut șila finalul primelor 30 de minute, scor 11-14.

După pauză, primele au marcat handbalistele de la Craiova, dar în următoarele 5 minute nu au mai înscris și le-a oferit posibilitatea handbalistelor de la Buzău să se distanțeze la 5 goluri, scor 12-17. Craiova a început să recupereze din deficit și în minutul 48 s-au apropiat la două goluri, 19-21. Time-out-ul cerut de Chiruț a fost benefic pentru Gloria, care s-a distanțat la 7 goluri, scor 19-26 în minutul 55. În tabăra oaspetelor a intervenit relaxarea și Craiova a redus handicapul la 3 goluri, 23-26. în ultimul minut de joc, dar ultimul gol a fost marcat de Iuganu, în ultimele secunde ale partidei.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Iuganu -11 goluri, Harabagiu -6, Burlacenko -4, Moroianu -2, Petrovic -1, Blazevic -1, Ilyina -1, Batinovic -1.

În etapa a 8-a, pe 4 decembrie, SCM Gloria Buzău va juca pe teren propriu cu Minaur Baia Mare.

Articolul precedentEclipsă de Soare pe 25 octombrie
Articolul următorCULISELE PUTERII. Miron Mitrea, despre Schengen. Care este domeniul care ar avea cel mai mult de câștigat