SCM Gloria Buzău a părăsit EHF European League în turul 3, fiind eliminată de formația maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC. În meciul retur, disputat duminică seara în Sala ”Romeo Iamandi” din Buzău, echipa antrenată de Adrian Chiruț avea nevoie de o victorie la minim 3 goluri, în care adversarele să nu înscrie mai mult de 25 de goluri. Echipa maghiară nu a înscris la Buzău decât 23 de goluri, dar Gloria a câștigat doar cu 25-23 (15-13), în manșa secundă a turului al treilea preliminar. Gloria Buzău a pierdut prima manșă la diferență de trei goluri, 26-29.

Echipa antrenată de Adrian Chiruț a avut avantaj de patru goluri în prima repriză (8-4, 9-5), iar la pauză scorul a fost 15-13 în favoarea formației buzoiene.

Gloria s-a aflat la conducere și în repriza secundă, fără a reuși să se desprindă pe tabelă. În min. 59, echipa din Buzău avea 24-21, dar echipa maghiară a înscris două goluri consecutive și a compromis definitiv șansele liderului din Liga Florilor să meargă în grupele EHF European League. SCM Gloria Buzău a obținut doar o victorie de palmares, scor 25-23.

Pentru Gloria au marcat: Yaroslava Burlacenko 5 goluri, Ana Maria Iuganu 5, Mădălina Zamfirescu 4, Dziyana Ilyina 3, Valentina Blazevic 2, Fanta Keita 2, Andra Liviana Moroianu 2, Marija Petrovic 2. Ioana Raluca Kelemen a apărat 10 șuturi (33,33%), iar Ljubica Nenezic unu.

Golurile echipei oaspete au fost înscrise de: Eszter Toth 9, Nikolett Toth 3, Zsofia Stranigg 2, Noemi Pasztor 2, Patricia Kovacs 2, Anna Albek 1, Petra Mihaly 1, Barbora Lancz 1, Zsofia Szemerey 1, Fanni Csire 1. Portarul echipei oaspete, Zsofia Szemerey, a avut 16 șuturi apărate (45,71%).

Articolul precedentVREM PETROM ÎNAPOI: „Mă alătur inițiativei pentru că ajunge cu umilința poporului român!” – Vocea ta contează!