Câștigătoarea Cupei româniei, SCM Gloria Buzău, a câștigat fără emoții meciul din etapa a III-a a Ligii Florilor, cu SCM Rm. Vâlcea. Elevele antrenate de Aurelian Roșca s-au impus cu 25-21 (14-10) dar au avut și 7 goluri avans în acest meci. Ceea ce se anunţa a fi derby-ul etapei a treia în Liga Naţională de handbal feminin, meciul de sâmbătă dimineaţă, de la Sala Sporturilor, dintre câştigătoarea Cupei şi a Supercupei, Gloria Buzău, şi vicecampioana României, SCM Rm. Vâlcea, s-a transformat într-un simplu joc de-a şoarecele cu pisica.

Buzăul a condus pe tot parcursul meciului și în minutul 10 s-a distanțat prima dată la două goluri, scor 5-3. În minutul 14 Vâlcea a egalat la 6, dar fetele lui Roșca au avut o perioadă de 10 minute în care n-au primit gol și s-au distanțat, 12-6 în minutul 24. La pauză Gloria a intrat cu un avans de 4 goluri, scor 14-10.

După pauză Vasileuskaya a marcat primele goluri pentru Buzău și s-a refăcut diferența de 6 goluri. În minutul 44 Alina Ilie a dus Buzăul la 7 goluri avans, scor 20-13, iar în minutul 56 Czeczi a marcat pentru 25-18. Pe final buzoiencele s-au relaxat și Vâlcea a marcat de 3 ori, reducând din handicap.

Alina Czeczi, cu 9 goluri (6 din aruncări de la 7 metri), a fost principala marcatoare a Gloriei Buzău, care a acumulat, în urma victoriei de sâmbătă, şase puncte şi se pregăteşte acum de următoarea partidă, miercuri, în deplasare, cu nou promovata CSM Deva. Celelalte goluri ale celor de la SCM Gloria au fost marcate de: Rotaru -4, Harabagiu (Tiron) -3, Vasileuskaya -3, Petrovic -2, Ilie -2, Moroianu -1,

Articolul precedentSURSE Florin Cîțu conduce detașat la numărarea voturilor pentru șefia PNL