FC Buzău a câștigat al cincilea meci consecutiv consecutiv în Liga a 2-a și se menține pe loc de play-off. Pentru echipa antrenată de Cristi Pustai a devenit o obișnuință să întoarcă meciul în favoarea sa pe final. După ce a dus în prelungiri meciul din Cupa României cu Academica Clinceni, cu un gol marcat în minutele de final, astăzi buzoienii au întors scorul de la 2-1 pentru FK Csikszereda, reușind să înscrie golul victoriei în minutul 86.

FC Buzău a deschis scorul în secunda 41. La o aruncare de la margine din stâna spre Csuros, acesta ratează preluare, Adi Chică-Roșă e atent, preia mingea, îl fentează în stânga și trage din 15 metri central în poartă, pe lângă Gyenge. Gazdele și-a revenit după șocul golului primit și au început să atace, iar în minutul 45+2 au reușit să restabilească egalitatea. Jebari a centrat în careu dintr-o lovitură liberă din partea dreaptă, Jelena a reluat cu capul din 9 metri central spre colțul lung, Stoian a respins în față, însă Lorant Kovacs a urmărit și a împins mingea în plasă din 2 metri, 1-1.

După pauză ciucanii au trecut în avantaj în urma unui atac prelungit. În minutul 54 Takacs a primit în dreapta careului și a centrat în fața porții, mingea a ajuns la bara a doua, acolo unde Lorant Kovacs a fost mai rapid decât portarul Stoian și a împins mingea în plasă din 2 metri, 2-1.

În minutul 65 arbitrul a lăsat jocul să continue pentru buzoieni după un fault la mijlocul terenului, Pațurcă îi paseasă lui Zamfir care a pătruns până în marginea careului, unde Bărăbaș l-a faultat și arbitrul a dictat penalty. Paul Pațurcă a bătut penalty-ul în stânga, la semi-înălțime, Gyenge a fost pe direcție, dar nu a ajuns la minge, 2-2 din minutul 67.

În minutul 86 Călin Toma centrează din prima din stânga, în careu, Bor respinge cu capul în față dintr-un duel cu un adversar, direct la Ariel Lopez, care reia din voleu de la 20 de metri lângă bara din dreapta, făcând inutil plonjonul lui Gyenge

FK Csikszereda: Gyenge – Takács, Kelemen, Csürös, Bor, Bara (Rotar 88.), Kovács (Schieb 78.), Jebari, Gál-Andrezly (Ivanovici 88.), Bărăbaș (Gergely 78.), Jelena (Mészáros 82 .).

FC Buzău: Stoian – Zamfir, Vîrtej, Lopez, Oltean, Gaitan, Cârstocea, Munteanu (Toma 79.), Ekollo (Paturca 60.), Ciobanu, Chică-Roșă.

Articolul precedentSCM Gloria Buzău a câștigat cu 25-21 în fața celor de la SCM Rm. Vâlcea
Articolul următorLudovic Orban, declarație incendiară despre președinte după înfrângerea de la congresul PNL