Prins în flagrant delict cu peste 10 kg de canabis, disimulate în colete de curierat

Prins în flagrant delict cu peste 10 kg de canabis, disimulate în colete de curierat
Reținut pentru introducerea în țară de droguri de risc
Joi, 11 noiembrie a.c., polițiștii de combatere a criminalității organizate din Buzău, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. - Biroul Teritorial Buzău, au efectuat 3 percheziții domiciliare, în Brăila, la imobilele folosite de un bărbat, în vârstă de 29 de ani, bănuit de deţinere şi trafic de droguri de risc.
Polițiștii l-au depistat pe bănuit în flagrant delict, în aceeași zi, în timp ce ridica un colet. În urma controlului, poliţiştii au descoperit, disimulate printre diverse bunuri, pachete cu materie vegetală, cannabis, în greutate de 10,2 kg.
Din cercetări a reieşit că pachetul ar fi fost expediat pe ruta Spania-România și livrat la punctul de lucru al unei firme de transport internațional din municipiul Buzău, de unde urma să fie ridicat de către bărbat. De asemenea, a fost controlat autoturismul persoanei în cauză, fiind descoperite mai multe resturi de materie vegetală susceptibilă a avea efect psihoactiv.
A fost pus în executare un mandat de aducere, tânărul fiind condus la sediul D.I.I.C.O.T. - Biroul Teritorial Buzău, pentru audieri.
Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore, sub aspectul săvârşirii infracțiunilor de introducerea în țară de droguri de risc, trafic de droguri de risc și deținere de droguri de risc.
La activități au participat și jandarmi ai Inspectoratului de Jandarmi Județean Brăila.
Sursa: Realitatea de Buzau
Citește și:
- 21:14 - „Trump vrea retragerea din NATO, dar legea îi stă în cale: reacții dure din partea Congresului și aliaților
- 18:39 - Acciza la motorină ar putea fi redusă până la 15%: decizia finală, așteptată până vineri
- 17:56 - Rețea de șoferi de TIR, destructurată în Italia: mii de litri de carburant furați și vânduți la negru
- 17:30 - Cum își menține Viktor Orbán avantajul electoral: mecanismele puterii în Ungaria
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Buzau și pe Google News











