Sâmbătă, 19 martie, de la ora 15.00, pe stadionul Oțelul din Galați, SC Oțelul s-a impus cu scorul 2-0 (2-0), în jocul cu cei de la Metalul Buzău, una dintre formațiile care se află în lupta pentru calificarea în play-off.

Primul gol a fost marcat de oțelari după o greșeală a portarului oaspeților, Răzvan Popescu, care a ținut prea mult mingea în mână și arbitrul Ţiţii Andrei Lucian a dictat lovitură liberă indirectă de la 15 metri, ușor lateral stânga. Jardan a mișcat mingea, Cisotti a oprit-o pentru Ionuț Neagu care a șutat peste zid, la colțul scurt, și a deschis scorul în minutul 11.

În minutul 34 Alin Nica a primit o pasă în adâncime, a intrat în careu, unde a fost agățat de portarul răzvan Popescu, iar arbitrul a dictat penalty. Juri Cisotti a executat în stânga și a marcat pentru 2-0. Portarul s-a aruncat în colțul opus.

Oțelul a jucat cu formula: Dur-Bozoancă – Rus, Yabre (min. 59 Farcaș), Ghiocel, Țica, Neagu, Jardan (min. 59 Adăscăliței), Nistor (min. 52 Savu), Cisotti, Cîrjan (min. 74 Green), Nica (min. 74 D. Cireș).

Metalul Buzău a jucat cu: Popescu – Stănică, Ghinga, Zamfirescu, Spătaru, Bardaș, Atomei (min. 90+5 Marcu), Stoica, Manea, Moldovan (min. 59 Iacob), Petre

Cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat Oțelul conduce în seria secundă din Liga a III-a cu 43 de puncte din 17 jocuri. Roș-alb-albaștrii au două puncte mai mult decât echipa de pe locul doi CSM Focșani. În ultima etapă înaintea play-off-ului Oțelul va juca pe terenul celor de la CSM Râmnicu Sărat (locul 6 cu 27 de puncte), 26 martie, ora 15.00. Metalul Buzău ocupă poziția a 3-a în clasament, după 17 etape, cu 30 de puncte, iar în ultima etapă va juca pe teren propriu cu CS Făurei.