După ce a ratat calificarea în play-off cu o înfrângere în ultima etapă din sezonul regulat pe teren propriu cu Concordia Chiajna, FC Buzău și-a descărcat năduful pe Viitorul Pandurii Tg. Jiu, în prima etapă din Grupa B a play-out-ului. Echipa pregătită de Cristian Pustai a câștigat cu 6-2 (2-0).

Buzoienii au dominat meciul încă din start, dar au reușit să deschidă abia în minutul 41, pe un contraatac. Adi Chică-Roșă a interceptat o minge și l-a văzut ieșit pe portarul Geantă și a trimis lobat din 20 de metri, 1-0. În minutul 45, la o centrare de pe dreapta, Ciobanu a reluat cu capul sub transversală, 2-0.

În minutul 57 Paul Mitrică a redus din diferență, cu un șut din interiorul careului.

În minutul 78, după o lovitură liberă, mingea a ajuns în careu la Burlacu, care a trimis puternic spre poartă, iar mingea a lovit bara și a intrat în poartă, 3-1. Două minute mai târziu Burlacu i-a pasat lui Pațurcă, care a marcat cu un șut lângă bară, 4-1. În minutul 87 Vespe a redus din nou din handicap, pentru ca în minutul Cârstocea să refacă diferența de 3 goluri după un șut de la marginea careului. În minutul 90+2 Burlacu a marcat pentru 6-2.

FC Buzău: Cr. Avram – R. Șt. Zamfir, Vîrtej, A. Lopez, Sălceanu, Gaitan, Cârstocea, A. Manea, Neicuțescu, Cr. Ciobanu (cpt.), Chică-Roșă. Rezerve: R. Stoian – Cip. Petre, Wiktorski, D. Burlacu, Al. Munteanu, Pațurcă, Ekollo, Oteliță, Tud. Oltean. Antrenor: Cristian Pustai.

În celelalte două meciuri din Grupa B de play-out, Ripensia Timișoara – FC Brașov 2-3 și Unirea Constanța – Unirea Dej 1-2. Astra Giurgiu a stat.

În etapa următoare, pe 2 aprilie, FC Buzău o va întâlni în deplasare pe FC Brașov.