Sâmbătă după-amiază, în penultima etapă a turului în Seria a 2-a a Ligii a 3-a, pe stadionul Metalul din Buzău, lidera seriei s-a distrat cu nou promovata Voința Limpeziș, pe care a învins-o cu 7-1 (4-0).

Metalul Buzău a deschis scorul în minutul 15, prin Marius Tudorică, iar după 6 minute Marian Tarsă a majorat diferența. În minutul 23 Cristian Ontel a marcat pentru 3-0, iar în minutul 33 Davin Marius Antone a marcat pentru 4-0. Metalul a mai oprit motoarele și l-a pauză s-a intrat la scoruld e 4-0.

Imediat după pauză, în minutul 47, Stelu Costache a prins un șut de la 25 de metri, direct în vinclul porții lui Iulian Dinu și a redus din handicap, 4-1.

În minutul 58 Paul Batin și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor și a refăcut diferența de 4 goluri în favoarea Metalului. În minutul 67 Marian Tarsă a realizat ”dubla” cu golul de 6-1, iar Adrian Moldovan, intrat după pauză, a marcat pentru 7-1 în minutul 70, stabilind totodată și rezultatul final.

Metalul Buzău a început meciul cu formula: Dinu – Ceaușu, Ghinga, Bobaru, Spătaru, Antone, Tarsa, Tudorică, Marcu, Batin, Ontel. Rezerve: Mihăescu – Puiu, Dumitru, D. Stan, Nedelcu, Bardaș, Păun , Cocîrlă, Moldovan. Antrenor: Valentin Stan

Voința Limpeziș a aliniat următorul 11: Gana – Costache, Al. Lemnaru, Al. Lazăr, Mihai Radu, Harbuz, Pucheanu, Bratu, Alexandru, Micu, Vladu. Rezerve: Chivu – Dumitru, Chiceanu, Njopgang, Stancu, Alin Radu, C. Lazăr, I. Lemnaru. Antrenor: Marius Musceleanu.

După 8 etape, Metalul Buzău este lider detașat în seria a II-a din liga a 3-a, cu 22 de puncte, iar în etapa viitoare, ultima a turului, se va deplasa la Plopu, unde vor întâlni pe Viitorul Ianca. Voința Limpeziș a rămas cu 4 puncte după 8 etape, și ocupă locul 9 în clasament.

Articolul precedentGloria Buzău a fost eliminată de Costa del Sol Malaga din Liga Europeană la handbal feminin
Articolul următorGalerie foto: Unirea Braniștea a administrat prima înfrângere din acest sezon celor de la CSM Rm. Sărat