SCM Gloria Buzău a fost eliminată din Liga Europeană de echipa spaniolă Costa del Sol Malaga, pe terenul căreia a pierdut cu scorul de 30-24 (17-10). În tur, echipa buzoiană câștigase la un singur gol diferență, scor 32-31.

Iuganu a marcat primul gol al meciului, apoi Buzăul a mai condus o singură dată, 1-2, după un gol marcat de Petrovic. Echipa buzoiană a încercat să se mențină aproape de Malaga, dar în minutul 19 jucătoarele echipei din Spania au reușit să se distanțeze la 5 goluri, 11-6. La pauză scorul a fost 17-10, chiar dacă echipa gazdă a încheiat prima repriză cu două jucătoare eliminate.

Repriza a doua a fost începută bine de fetele lui Adrian Chiruț, care au marcat primele două goluri, prin Blazevic și Vasileuskaya. În minutul 49 Gloria a reușit să se apropie la 4 goluri, scor 24-20, dar gazdele s-au trezit și au marcat de 3 ori fără să primească gol și în minutul 55 au refăcut diferența de 7 goluri înregistrată la pauză. În ultimul minut de joc Ilyina a redus din nou handicapul la 5 goluri, dar era prea târziu pentru o revenire, iar ultimul gol al meciului a fost marcat de Malaga care s-a impus cu 30-24.

Este al treilea an consecutiv în care echipa buzoiană este eliminată încă din primul tur în care a intrat în Liga Europeană, dar este lideră în Liga Florilor.

SCM Gloria Buzău: Kelemen, Nenezic, Batinovic – Vasileuskaya 6, Petrovic 4, Blazevic 3, Zamfirescu 3, Moroianu 3, Iuganu 2, Ilyina 1, Prkacin 1, Ilie 1, Burlachenko, Harabagiu, Czeczi. Antrenor: Adrian Chiruț.

Articolul precedentMacedonia de Nord și Muntenegru s-au retras de la Eurovision 2023
Articolul următorMetalul Buzău a câștigat fără drept de apel duelul cu Voința Limpeziș