Metalul Buzău a devenit în ultimele etape echipa finalurilor de meci. După ce în etapa trecută au egalat în deplasarea de la Râmnicu Sărat în minutul 90+5, în meciul din Vinerea Mare, disputat pe teren propriu, echipa pregătită de Vali Stan a reușit să întoarcă rezultatul în ultimele minute ale meciului și a câștigat cu 2-1 (0-1).

Oaspeții au deschis scorul în minutul 38, când la un corner de pe partea dreaptă, mingea a fost centrată pe bara a doua, iar Vraciu a reluat în poartă, 0-1. Meciul părea că se îndreaptă spre un eșec al echipei buzoiene, dar în minutul 89 Adrian Moldovan a egalat după ce a primit o pasă în adâncime din stânga în dreapta, peste apărarea echipei din bacău, iar atacantul gazdelor a reluat din plonjon, peste portar, la colțul lung, 1-1. În minutul 90+2 Moldovan a primit o pasă lobată de la Arnăutu, peste fundașii adverși, care l-a găsit pe atacantul gazdelor în interiorul careului și a ciupit mingea din fața portarului ieșit în întâmpinare, 1-2!

Metalul Buzău a jucat în următoarea formulă: Iulian Dinu – Fl. Puiu (min. 61 Ceaușu), Ghinga (min. 46 Șt. Păun), Nedelcu (min. 81 Spătaru), D. Mihai – Antone, A. Manea (min. 61 Ad. Moldovan), Bortoneanu, Mănăilă – Arnăutu, Tudorică (min. 46 D. Stan).

La finalul turului I din play-off, Metalul Buzău este pe locul 2 în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 48 de puncte și s-a apropiat la un singur punct de CSM râmnicu Sărat care a fost învinsă de Unirea Braniștea, adversara Metalului din etapa viitoare, un meci care se va juca sâmbătă, 22 aprilie, de la ora 17.00, pe stadionul Oțelul din Galați.

Articolul precedentFoto: Unirea Braniștea a învins pe CSM Rm. Sărat și a relansat lupta pentru locul 1 în seria a II-a
Articolul următorVoința Limpeziș a suferit o nouă înfrângere, în deplasarea de la Dinamo Bacău