Poli Iași și Gloria au încheiat la egalitate, 3 la 3, după ce buzoienii au condus cu 2 la 0

Meci thriller, ieri, în Sala Polivalentă din Iași. Buzoienii întîlneau, în ultima partidă  dini 2018, vecina de clasament Poli Iași. Gloria pornea din postura de outsider, după ce Poli se impusese la Buzău, în septembrie, cu 2 la 0. Mai mult, elevii lui Iulian Trăsnea veneau după o serie nefastă, de cinci înfrîngeri consecutive.

Buzoienii au surprins pe toată lumea, preluînd inițiativa din start și dominînd clar prima repriză. La pauză, tabela arăta un neverosimil 0-2. Pentru Gloria marcaseră Ionuț Vișan și Andrei Croitoru iar mica delegație buzoiană spera la un rezultat care ar fi scos Gloria definitiv din calculele retrogradării.

Al doilea mitan s-a desfășurat după cu totul alt scenariu. Gazdele au revenit în joc rapid, reușind să puncteze de trei ori, fără să primească gol. Numai că același Andrie Croitoru a adus, pe final, un punct Gloriei, reușind o egalare in-extremis.

Grație egalului de ieri, Gloria acumulează 7 puncte, distanțîndu-se la patru lungimi de contracandidata Bukovina Vicov.