Astăzi, în etapa a 21-a din Liga Zimbrilor, HC Buzăul a întâlnit campioana ultimilor 5 ani, și lidera la zi, Dinamo București. Fără să poată emite prea multe pretenții, echipa buzoiană nu a fost un adversar foarte comod pentru dinamoviștii pregătiți de Constantin Ștefan.

În primul meci susţinut în turneul Ligii Naţionale de la Cluj Napoca, ce programează, în aceste zile, patru etape, 21-24, HC Buzău a cedat cu 20-25 (10-13) în fața celor de la Dinamo București.

Prima repriză a fost mai echilibrată, dinamoviștii reușind să înscrie prima dată în minutul 7, după ce Buzăul a deschis scorul în minutul 4 prin Yousefinezhad. Buzoienii au marcat următorul gol în minutul 14, când Dinamo avea 6-1. Buzăul s-a apropiat la două goluri, 11-9 și 12-10, iar la pauză scorul a fost 13-10.

În minutul 44 Dinamo s-a distanțat la 6 goluri, scor 20-14. Dinamo s-a distanţat chiar şi la un maxim de 7 goluri spre finalul partidei (24-17, 25-18), însă buzoienii au mai reuşit să mai reducă din handicap, trei reuşite consecutive ale lui Allahkaram Esteki din ultimele minute stabilind un rezultat rezonabil, 25-20.

HC Buzău 2012: Babasafari, Manole, Mihai – Esteki 5, Mironescu 4, Nosrati 3, Dumitrana 3, Milosevic 2, Broască 1, Bejinariu 1, Yousefinezhad 1, Renaud David, Vujadinovic, Pelidija, Scarlat, Roșca. Antrenor: Pero Milosevic.

HC Buzău se menţine pe locul 9 după 21 de etape şi va disputa următoarea partidă joi, de la 15.45, împotriva celor de la CSU Suceava.