Duminică seară, la Sala Sporturilor Romeo Iamandi din Buzău, HC Buzău și-a adjudecat toate cele 3 puncte în meciul cu CSU Suceava din etapa a 7-a a Ligii Naţionale. Buzoienii au condus în permanenţă și s-au impus ls final cu scorul de 25-23 (15-13).

A fost nevoie de execuţiile de fineţe ale lui Liviu Mironescu şi Sergio Barros, de precizia lui Aleksandar Glendza – cel mai bun marcator al meciului, cu 7 reuşite, şi de intervenţiile din a doua repriză ale lui Bogdan Manole pentru a obține cele trei puncte în acest joc.

Buzăul s-a distanțat la 5 goluri în minutul 11, scor 7-2 și au avut 6 goluri avans la jumătatea primei reprize, scor 10-4 și 11-5. Oaspeții s-au apropiat la 3 goluri în minutul 19, scor 11-8. Milošević Vuk a refăcut diferența de 6 goluri în minutul 24, scor 15-9, dar până la pauză HC Buzău nu a mai marcat niciun gol și a primit patru, astfel că la vestiare s-a intrat la scorul de 15-13. După pauză, primii care au marcat au fost tot sucevenii care s-au apropiat la numai un gol. Mironescu a ratat apoi o aruncare de la 7 metri, dar Glendza a dus din nou Buzăul la două goluri avantaj în minutul 33.  Monteiro a majorat diferența la 4 goluri în minutul 40, scor 19-15, dar în minutul 48 oaspeții au redus din nou handicapul la un gol, scor 19-18. Nervii au scăpat de sub control după ce Milošević a marcat pentru 20-18 și în următoarele 4 minute au fost 4 eliminări de două minute, dintre care 3 în tabăra oaspeților. Buzăul s-a distanțat din nou la 4 goluri, avantaj pe care l-au avut și în minutul 58. Ștefan a marcat pentru Suceava, apoi Anton de la oaspeți și Bejinariu de la gazde au primit cartonașul albastru și au văzut finalul meciului din tribună. Scorul final a fost stabilit de Bologa, care a marcat pentru 25-23 în minutul 59.

Pentru HC Buzău au marcat: Glendza 7, Mironescu 6, Barros 4, Broască 3, Nosrati 2, Milosevic 2, Dumitrana 1.

HC Buzău, locul 8, cu 12 puncte, va juca tot în Sala Sporturilor şi următoarea etapă, duminică, 24 octombrie, de la 17.30, când adversară va fi Potaissa Turda, ocupanta locului 4, cu 15 puncte.

Articolul precedentVideo. Două societăți comerciale sancționate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a pandemiei
Articolul următorBilanț coronavirus 18 octombrie: 10.141 cazuri noi de persoane infectate cu COVID în ultimele 24 de ore